burevestnik.bg - Мобилна версия


Димитров: У нас около 2000 души годишно умират от рак, причинен на работното място

Димитров: У нас около 2000 души годишно умират от рак, причинен на работното място

В България около две хиляди души годишно умират от рак, причинен на работното място. Това заяви пред журналисти президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БТА. Димитров участва в дискусия, организирана от КНСБ и посветена на Пътната карта за канцерогените.

Раковите заболявания, които се получават на работното място, не се следят в България и в страната ни няма надеждна статистика, допълни той. У нас само две такива болести са признати за професионално заболяване, посочи още Димитров. По думите му в ЕС ракът е сред основните болести, които водят до смъртност, а ежегодно 4-7 млрд. евро се харчат за работници, които са заболели и починали от рак. В ЕС годишно около 120 хиляди души умират от рак, причинен на работното място, каза още той.

В страната ни ежегодно около 35 хиляди души умират от раково заболяване. Нямаме мерки, предприети от институциите, и затова искаме да започнем кампания, включваща профилактични мерки, да има стимули за предприятията за прилагане на механизми за превенция и за намаляване на експозицията на работниците на канцерогени, добави Димитров. По думите му над 50 са канцерогените, за които е установено, че са най-опасни.

Все още данните, които идват в НОИ от центровете за професионални заболявания и от личните лекари, не установяват причина и връзка между раковите заболявания и риска, които имат опасните вещества на работното място, каза Весела Караиванова, подуправител на НОИ. От НОИ са обърнали внимание на този факт, каза още тя и посочи, че са необходими съвместни действия със службите по трудова медицина. По думите ѝ рискът от злополуки в работна среда е най-голям сред хората с най-малък опит или при работодатели, които не спазват инструкциите за работа с опасни вещества. Опасните вещества оказват въздействие върху физическото и психическото здраве, както и косвено – чрез попадане в околната среда, и е важно да се търси причинно-следствената връзка, да се изследват обстоятелствата в работната среда, да се прави превенция, особено на работни места, където не могат да се избегнат опасните вещества, добави Караиванова.

Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ, припомни, че през миналата година КНСБ започна кампания за здравословни работни места за спиране на рак на работното място, но уточни, че кампанията протича трудно заради липса на съдействие от държавните институции и от работодателите. По думите му от КНСБ имат амбицията в следващата една година в кампанията им да привлекат институциите и работодателите и заедно с тях да разработят план за борба с рака на работното място, да се обърне сериозно внимание на профилактиката, на ранното откриване и на качествено лечение на засегнатите.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   uj2p

User Avatar Гост 04.07.2024 07:46:26

Синдикален търтей!

Още от Новини