burevestnik.bg - Мобилна версия


Днес 7000 Български фармацевти отбелязват съсловния си празник

След изпитанията на пандемията и въвеждането на е-рецептата те остават на своя пост

Днес 7000 Български фармацевти отбелязват съсловния си празник

Днес 7000 български фармацевти отбелязват своя професионален празник. Еньовден – празникът на билките, е избран, за да напомни, че има една медицинска професия, посветена на човешкото здраве, за която в обществото се знае и говори по-малко, независимо, че тя присъства във всекидневието на всеки човек.

Фармацевтите са хората, които посрещат пациентите в аптеката и изпълняват лекарските назначения, фармацевтите са тези, които дават съвет и препоръка за добър избор на подходящ продукт при медицинско изделие при малко неразположение, фармацевтите са тези, които подготвят лекарствата за клиниките и отделенията на болниците.

Историята на българската фармация е дълга и достойна за уважение. Първите аптеки у нас – спицерии, са открити преди два века. Сливен и Велико Търново са градовете, в които такива здравни заведения започват работа за първи път – в периода 1820 – 1823 г. До 1879 г. аптеките в България са около 32, а първата дрогерия е открита през май 1896 г. в София. Макар и получили образованието си не в родината, първите български аптекари развиват основите на професията във възрожденски дух, стремеж към знание и утвърждаване на хуманността и грижата за пациента като водещ принцип.

През 1942 г. е основан и Фармацевтичният отдел на Физико-математическият отдел на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, с което се поставя началото на висшето фармацевтично образование у нас. Днес магистри фармацевти се обучават в почти всички висши медицински училища, а техният труд е търсен не само в аптечния сектор, но и в научно-изследователските центрове и фармацевтичната индустрия, в болниците и в структурите, осъществяващи клинични изпитвания.

Дългите месеци на пандемията COVID-19 поставиха на изпитание и българските фармацевти. В периода на наложени строги противоепидемични мерки те останаха на поста си, за да осигурят на българските граждани безпроблемно снабдяване с лекарствени продукти и безопасно обслужване в аптеките.

Съсловната организация на фармацевтите БФС бе активен участник в разработването и въвеждането на електронната рецепта - един съвременен и безусловно необходим компонент на електронното здравеопазване, в което страната ни изостава сериозно.

На фона на бързото навлизане на нови технологии в здравеопазването, трудът и компетентностите на фармацевта ще стават все по-необходими, а това със сигурност предполага и преосмисляне на тяхното място и роля в здравната система, както и намаляване на административните тежести за професията. За да не бъдат третирани като „продавачи на лекарства“, а като медицински специалисти, които могат да поемат много повече функции от областта на профилактиката например. Това е и начинът младите фармацевти да останат в аптеките, а не да търсят реализация предимно във фармацевтичната индустрия и сферата на клиничните изпитвания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4NMS

Още от Новини