burevestnik.bg - Мобилна версия


Днес е световният ден, посветен на болестта на Алцхаймер

На всеки 3 секунди някой по света развива деменция

Днес е световният ден, посветен на болестта на Алцхаймер

По повод 21 септември - Световния ден, посветен на болестта на Алцхаймер, Световната алцхаймер организация публикува „Световния доклад за болестта на Алцхаймер за 2018 г. – актуално развитие в изследванията в областта на деменцията”. Според него  на всеки 3 секунди някой по света развива деменция. Разходите за овладяване на деменцията през 2018 г. се равняват на трилион долара. Според доклада деменцията е на седмо място по причиняване на смъртност в света, а много държави не разполагат с методи за диагностика и достъп до клинични изпитания и до достатъчен брой медицински специалисти и изследователи със специализация по темата.

Лекарка от Обединеното кралство, която успява сама да постави диагнозата си деменция, след като е била погрешно диагностицирана от невролога си, призовава за незабавни мерки и усилия за справяне с болестта чрез изследвания и диагностика.  Д-р Дженифър Бют е вече една от 50-те милиона души по света, които живеят с деменция. Очаква се този дял неимоверно да нарасне до 152 милиона до 2050 г.

“В началото бяха пароли, не можех да запомням пароли и имена. Първият невролог, който посетих не беше склонен да направи тестове, той каза, че ми няма нищо”, споделя д-р Бют и добавя: “Скоро след това започнах да не мога да разпознавам хора, които познавам от 20 години. Ето така започна всичко.”

Днес, по повод Световния ден, посветен на болестта на Алцхаймер, Световната алцхаймер организация публикува Световния доклад за болестта на Алцхаймер за 2018 г. (www.alz.co.uk/worldreport2018 ). С разпространението на доклада д-р Бют се надява да бъдат постигнати по-широка информираност и разбиране за деменцията.

“Когато работех като лекар, много малко се правеше проактивно за деменцията. Моята надежда е, че Световният доклад за болестта на Алцхаймер за 2018 г. допринася в голяма степен за така необходимия обществен отзвук, внимание и финансиране за справяне с деменцията, която предизвиква глобална криза в областта на здравеопазването”, заявява тя.

Изпълнителният директор на Световната алцхаймер организация, Паола Барбарино, вярва, че един процент от обществените разходи за деменцията могат да бъдат насочвани за финансиране на изследвания.

„Много сме горди да разпространим Световния доклад за болестта на Алцхаймер за 2018 г. – актуално развитие в изследванията в областта на деменцията”, каза г-жа Барбарино.

"Този доклад задава въпроса къде сме сега, защо не се е осъществил голям пробив в борбата с болестта през последните 20 години и какви са бариерите за намиране на решения. Той съдържа информация за новостите в тази област, новите граници на изследванията на деменцията и подчертава нашия жизненоважен призив за увеличаване на финансирането за изследвания в областта на деменцията.”

Деменцията е сред причините за най-големите здравни и социални кризи на 21 век и за съжаление все още в повечето от случаите диагнозата се поставя твърде късно. Все още няма лечение на заболяването и то е на седмо място по причина за смъртност в световен мащаб.

"Без значителни инвестиции в изследванията на деменцията, няма да можем да се впуснем към нови хоризонти. Глобалното съотношение на публикациите за невродегенеративни разстройства в сравнение с тези за рака е изумително: 1:12. Няма все още достатъчно хора, ангажирани в проучванията за деменцията и това трябва да се промени.” Световната алцхаймер организация отправя този призив и дебат към правителствата и сектора на бизнеса, които могат чрез заделяне на финасиране да помогнат за по-добър живот на хората, живеещи с деменция и техните семейства. 

Световния доклад за болестта на Алцхаймер за 2018 г. е съставен от някои от най-изявените имена в световен мащаб в областта на изследванията на деменцията.

Фондация „Състрадание Алцхаймер България” участва в отбелязването на Световният ден и месец на Алцхаймер. Дейностите включват представяния и прожекция на филм, провеждане на група за взаимопомощ в гр. Варна на 21 септември, Алцхаймер кафе и събития в дом за възрастни хора, разпространение на информационни материали и изложба на рисунки (изработени от хора с деменция) в Дома на културата в град Скопие, събитие по повод кампанията “Move for Dementia”. Фондацията, носител на две европейски награди от Мрежата на Европейските фондации, продължава изпълнение на проекта „Заедно уважаваме, популяризираме и действаме – включващо общество за всички възрасти и всички стадии на деменцията“ с дейности по създаване на местни мрежи за подкрепа;  групи за самопомощ (подкрепа); изследване и фокус-групи; културни и обществени мероприятия.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   pwf3

Още от Новини