Лечебните заведения, които искат да извършват обучение на студенти и/или специализанти ще получават одобрение от министъра на здравеопазването, което изисква проверка на място и за целта ще плащат такса на Министерството на здравеопазването. Това става ясно от публикувания за обществено обсъждане проект на Тарифа за таксите, които се събират по Закона за лечебните заведения и Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.
Лечебно заведение за болнична помощ, КОЦ, център за психично здраве и център за кожно-венерически заболявания в зависимост от броя на структурите по отделни медицински специалности (клиники, отделения, лаборатории), ще плаща такса от 2100 лв. до 3700 лв. Диагностично-консултативните центрове, медицинските, денталните, медико-денталните центрове, центровете за спешна медицинска помощ и за трансфузионна хематология и диализните центрове, както и самостоятелните медико-диагностични лаборатории трябва да платят такса за одобрение 1 650 лв. Таксата за индивидуалните или групова практика за първична или специализирана медицинска помощ е 450 лв.
За издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност при първоначално вписване в регистъра таксата е 2 100 лв. Когато лечебното заведение ще извършва и дейности по Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки се събира такса 3 000 лв. За издаване на разрешение за осъществяване на лечебна дейност при промяна на вписаните в регистъра на лечебните заведения обстоятелства таксата е 1100 лв.
„Всички такси имат свой аналог в сега действащите Тарифа за таксите, които се събират по Закона за лечебните заведения и Тарифа за таксите, които се събират от ИАТ. Промяната в предмета на някои от таксите е свързана с обстоятелството, че новата агенция „Медицински надзор“ поема функциите на ИАТ от една страна, а от друга – възлагат се нови функции във връзка с предоставянето на административни услуги, които са изпълнявани от регионалните здравни инспекции или от Министерство на здравеопазването“, пише в доклада на министъра.
Като пример той дава издаването на удостоверение за регистрация на лечебно заведение за извънболнична помощ при първоначално вписване в регистъра на лечебните заведения, когато лечебното заведение ще извършва и дейности Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, за което таксата е 1100.00 лв. По сега действащите тарифи се събират такси за издаване на удостоверение за регистрация на лечебно заведение - 52 лв., за издаване на удостоверение на лечебно заведение за болнична помощ и на лечебно заведение за извършване на дейности по трансплантации на органи, тъкани и клетки в съответствие с утвърдените медицински стандарти - 500 лв. и за издаване на удостоверение на лечебно заведение за съответствие с медицинския стандарт по асистирана репродукция се събира такса 500 лв. или общо – 1 052 лв.
Промяната в предмета на някои от таксите пък е свързана с обстоятелството, че новата агенция „Медицински надзор“ поема функциите на ИАТ от една страна, а от друга – възлагат се нови функции във връзка с предоставянето на административни услуги, които са изпълнявани от регионалните здравни инспекции или от Министерство на здравеопазването, обяснява министъра.
„Очакваните приходи, свързани с предоставяне на административни услуги по Закона за лечебните заведения са в приблизителен размер на 400 000 лв., тъй като през 2018 г. размерът на събраните държавни такси от МЗ и регионалните центрове по здравеопазване през 2018 г. общо са около 200 000 лв. Очакваните приходи, свързани с предоставяне на административни услуги по Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки са около 13 000 лв., тъй като през 2018 г. размерът на събраните държавни такси от Изпълнителна агенция по трансплантация са в размер на около 6 600 лв.“, пише още в доклада на министъра.
Проектът на Тарифа за таксите, които се събират по Закона за лечебните заведения и Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки може да видите тук.
С доклада на министъра на здравеопазването може да се запознаете тук.
Коментари по темата
Киро да вземе да вдигне и потребителската такса,че не е актуализирана от 2010г,а "минималната заплата се е увеличила със 100%"-цитат от неговия доклад