290 000 са жените с остеопороза в България над 50-годишна възраст. Най-смъртоносното заболяване пък е счупването на бедрената шийка - между 20 и 50% от претърпелите фрактура умират през първата година от счупването. Данните съобщи проф. Анна-Мария Борисова, началник на клиниката по ендокринология в УМБАЛ „Софиямед“, по време на лекцията си „Остеопороза и диабет“, част от образователния цикъл „Часът на диабета“.
От изследваните над 2000 жени над 50-годишна възраст в България през 2002 г., 17% са били с остеопороза, а 46% с остеомалация, каза още проф. Борисова.
„Захарният диабет е рисков фактор за остеопороза и фрактури. Повишените нива на кръвната захар при пациенти с диабет тип 2 е основа за превенция на диабетната остеопороза“, каза проф. Борисова. По думите й по-високият риск от фрактури при диабетиците се дължи на по-чести падания в резултат от диабетната невропатия, диабетната ретинопатия или хипогликемия. Друга причина е промененото качество на костната тъкан. Провежданото антидиабетно лечение също е рисков фактор за възникване на фрактури.
„Диабет тип 2 е много сериозно, социалнозначимо заболяване. От особено значение е ранното му лечение, за да бъдат предотвратени съпътстващите го заболявания и последствия от него като остеопорозата“, каза Зоя Паунова, изпълнителен директор на „Астра Зенека“, съорганизатор на „Часът на диабета“.
По повод препоръките за физическа активност като превенция за диабет и остеопороза, както и за техния контрол, рехабилитаторът и кинезитерапевт в Клиниката по ендокринология към „Софиямед“ Мария Гарванова демонстрира серия упражнения за подобряване на координацията и равновесието.
Коментари по темата
zdraven modul za obuchenie na jurnalisti s nachelo na cirka nqkva palna cirkadjiika nai smurtonosnoto zabolqvane schupvane na bedrena shiika kvo vi stava neznam
E как е установила, че между 20 и 50% умират. Имали регистър? Естествено, че няма. Аман от пророци за слепите.