„Години наред не е имало системност при управлението и контрола на голяма част от държавните дружества. Показателен пример за това е областната болница в Ловеч“. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев на разширена среща за състоянието на лечебното заведение, цитиран от пресцентъра на МЗ.
Пред депутати от всички политически сили от региона, представители на общините-съакционери в лечебното заведение и съвета на директорите на болницата министър Ананиев посочи, че до две седмици екипът му ще е готов с детайлен и изчерпателен анализ за финансовото състояние на лечебните заведения с над 50% държавна собственост. „Вече сме преполовили работата по доклада и ще предложа дългосрочни и работещи решения за функционирането на държавните лечебни заведения“, посочи министър Ананиев.
В момента МЗ работи приоритетно в тази посока. Ежемесечното гасене на пожари чрез вдигане на запори, осигуряване на дарения, частично изплащане на трудови възнаграждения и подобни краткосрочни мерки не е устойчив начин за решаване на проблемите в болничния сектор, посочи още министърът по време на срещата.
Коментари по темата
Да се направи проверка и на имотното състояние на директорите , които от малки черни износени ботички , за 10 месеца четири апартамента купуват, джипове , скъпи почивки....... да Дочкова от Дреновец визираме.
Единственото спасение на областните и общинските болници е ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДОГВОРИТЕ НА НЗОК С ВСИЧКИ ЧАСТНИ БОЛНИЦИ И СБР. След като мина модата на морските и планинските хотели, мутри и перачи/ червени и сини/ се юрнаха да правят частни болници и СБР/. Който разполага с дебела кисия да ползва ВИП услугите на частните болници, да ги ползва срещу дебелата си кисия....!!!
Държавните болници умишлено се водят към фалит. Това е глобална политика. Дори да бъдат сменени всички директори и бордове тази ситуация няма да се промени. И до сега са правени смени, това се случва непрекъснато и най-вече при смяна на политическата власт, но кризата в болничната система се задълбочава вместо да се преодолява.
Ситуацията не се променя, защото при назначаването и на старите и на новите директори съществува тотална шуробаджанащина. Необходима е смяна на директори, управители и бордове на всички потънали във финансово отношение болници, провеждане на истински ревизии и търсене на отговорност.Да се изключи всяка шуробаджанащина при провеждането на конкурсите за нови директори. Това е решението .Всичко друго е празни приказки и имитация на реформи.
Тя се генерира от министъра, замминистрите и директорите на дирекции.
Някои са дори без конкурс, не могат да говорят български, но се обзаведоха с апартаменти за 3 поколения и внушават с изявите си по медиите колко са загрижени за пациенти и персонал. Да познахте за протежето от Дреновец става дума.
Смяна на директори, управители и бордове на всички потънали във финансово отношение болници, провеждане на истински ревизии и търсене на отговорност. Това е решението.Всичко друго е празни приказки и имитация на реформи.
Всеки министър идва с тази мантра и след като прочете доклада си заминава . И за слепите е ясно , че вината не е само в директорите , защото в Ловеч се смениха поне петима . Не може минималната заплата да поскъпне повече от два пъти , не може министър на здравеопазването да подпише необезпечен финансово КТД , не може всичко да е по- скъпо , а цените на КП да не се променят . Не може политическата класа да отправя упреци към директори на болници , защото , ако битката за българското здравеопазване е загубена виновни на са сестри , лекари не всички директори , а ... ясно кой !
Водената години наред държавна политика по отношение на болничната помощ доведе до днешното състояние на държавните болници.
Кьор фишек. Та нали МЗ, МС, НС, кметове, общински съвети, партийни членове и помагачите им се блажат от тези болници. Толкова милиони не са натрупани от лошо управление, а от добро усвояване. Няма как и кой да спре кранчето.
Първата причина за катастрофата на здравеопазването:краде държавата от вноски и ДДС,краде се на едро и дребно.Най-вече на едро-от лекарства.Втората причина -липсата на адекватно финансиране.Около 4 пъти по -малко от нужното за добро качество.Смешните заплати на лекари и медицински сестри са следствие от това и от първата причина.Както и от простотията на управниците. Която е третата причина!
Да започнем със смяна на директорите и борчетата на държавните болници.....
Тате каза, че ще стане, ама друг път
Смяна на директори, управители и бордове на всички потънали във финансово отношение болници, провеждане на истински ревизии и търсене на отговорност. Това е решението.Всичко друго е празни приказки и имитация на реформи.
Предстои Ви ежедневно да гасите пожари г-н министър и все по-трудно ще ги погасявате.
"Устойчив начин за решаване на проблемите в болничния сектор" е реалното му финансиране. А не имитацията на финансиране. Неможе за три години 5 пъти да се вдига размера на минималните работни заплати, а цените на клиничните пътеки да не са пипани повече от 10 години. Затова "години наред не е имало системност при управлението и контрола на държавните търговски дружества".
Bravo!!!