burevestnik.bg - Мобилна версия


Дончо Барбалов: Трябва да работим за повишаване на приходите, а не за намаляване на разходите

Дончо Барбалов: Трябва да работим за повишаване на приходите, а не за намаляване на разходите

С между 9 и 10 млн. лв. ежегодно Столичната община финансира своите лечебни заведения за дейност. Отделно от това общината отделя средства за инвестиции в сградния им фонд и апаратурата. Така например, за последните две години са отделени 3 млн. лв. за апаратура, а тази година общината отпуска рекордната сума от над 5,5 млн. лв. за това перо. Това отбеляза пред БНР зам.-кметът на София Дончо Барбалов, като посочи, че до 40% от здравните услуги в града се предоставят именно от общински лечебни заведения.  

„Контролът се осъществява чрез строга отчетност от страна на лечебните заведения. На практика в рамките на Столична община направление „Здравеопазване“ беше първото, което въведе т.нар. „програмно бюджетиране“. При него всяка година се поставят определени задачи и се следи тяхното изпълнение, за да се види парите, които се дават, до какви резултати водят. Втора година го правим и смятаме, че това е успешен модел, защото много добре се вижда като даваш едни пари, какво получаваш насреща“, коментира Барбалов.

Той заяви, че общината работи с ръководствата на лечебните заведения за избягване на натрупването на задължения. „Особено критични сме, искаме да видим, че на ежедневна, ежемесечна база те не натрупват нови задължения“, посочи зам.-кметът и уточни, че следващото, което прави общината, е да работи с всяко лечебно заведение по отделно, за да помогне за намаляването на задълженията там, където вече са натрупани. „От една страна се опитваме да увеличим медицинските услуги, които се предлагат, за да може повече пари да постъпват в лечебното заведение, закупуваме нова апаратура също, за да му увеличим приходите. Имаме няколко случая, в които общината е дала заеми за покриване на стари задължения, но това става при условие, че видим, че новото ръководство на съответното лечебно заведение се справя, не натрупва, а напротив – започва лека-полека да намалява задълженията. Тогава общината влиза в своята роля на акционер и помага, но помага еднократно“, обясни Барбалов.

Той коментира и заплащането в лечебните заведения, като посочи, че общината има изискване единствено към ръководствата им – техните възнаграждения са свързани с резултатите на ръководените от тях структури.

По думите му, разходите за заплати в лечебните заведения са и най-големият разход. „Но по-скоро трябва да работим за повишаване на приходите, отколкото за намаляване на разходите“, смята зам.-кметът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gpaj

User Avatar Гост 09.08.2018 03:23:45

И откъде ще ги вземете като доплащането е забранено? От някое другарче?

User Avatar Гост 09.08.2018 15:13:24

Доплащането много скоро ще бъде въведено.Със или без разрешение.

Още от Новини