burevestnik.bg - Мобилна версия


Доплащаме най-малко за болнична помощ, сочат данни на НСИ

Плащанията от джоба на пациента за лекарства са нараснали с близо милиард за пет години

Доплащаме най-малко за болнична помощ, сочат данни на НСИ

Около 4,5 пъти повече средства за лекарства за домашно лечение вади от джоба си българският гражданин, отколкото плаща НЗОК. Това сочат данните на Националния статистически институт за 2016 г.

Така за въпросната година държавата в лицето на НЗОК и НОИ е платила за лекарства за домашно лечение 615,84 млн. лв., докато гражданите на България са извадили от джоба си над 2,7 млрд. лв. за медикаменти.

На второ място по разходи от собствения джоб спрямо заплащаното от държавата се нарежда извънболничната помощ, където разходите на държавата и на пациентите са почти на едно ниво. За извънболнична помощ през 2016 г. държавата е платила 561,74 млн. лв., а пациентите са извадили от джоба си 524,96 млн. лв.

Доплащането от джоба за рехабилитация пък възлиза на около 30,5%, сочат още данните на НСИ. През 2016 г. за рехабилитационни услуги Касата, НОИ и МЗ са отделили общо близо 2,8 млрд. лв., докато пациентите са платили 853,24 млн. лв.

Последна по доплащане в статистиката на НСИ изненадващо е болничната помощ, смятана традиционно за най-разходоемка за пациентите. Доплащането от джоба на пациента тук обаче е едва 14,33%, сочат данните. Сумата, отделена от държавата за болнична помощ през 2016 г., е в размер на близо 2,3 млрд. лв., докато пациентите са платили в болниците 328,28 млн. лв.

Статистиката сочи и други интересни тенденции. Така например, в периода 2011 г. – 2016 г., отчетен от НСИ, разходите на държавата за лекарства за домашно лечение са се увеличили с по-малко от 100 млн. лв. За същия период разходите на гражданите обаче се увеличават с близо милиард.

С по-бързи темпове се увеличава също така доплащането в извънболничната помощ, където между 2011 г. и 2016 г. обществените разходи са нараснали с около 100 млн. лв., а частните – с над 200 млн. лв.

Намаляване на доплащането от страна на пациента се наблюдава в болничната помощ, където през 2011 г. пациентите са платили 369,56 млн. лв., а през 2016 г. - 328,28 млн. лв.

Съотношението на обществените и частните средства за различните дейности обаче е относително неизменно през годините, като най-фрапиращо е то по отношение на лекарствата, сочат данните на НСИ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   uey*

User Avatar само за протокола 06.02.2019 10:54:02

Д-Р ДЕЧО ДЕЧЕВ, ШЕФЪТ НА НЗОК: Не може в държавна болница да има частен център или клиника за печалба. Тази практика започва да се разраства в размери, които стават опасни, обяви той в "Беновска пита" 19:20 | 03 Февруари 2019 г. Предприеха се действия някои порочни дейности да се прекратят - не може на територията на държавната болница да фигурира център или болница, които да са частни. Защото при такива партньорства всички негативи са за общинската болница, а всички позитиви и ползи - за частната, показа го практиката. Това заяви в "Беновска пита" д-р Дечо Дечев, управител на НЗОК. "В близките дни имаше един възмутен от мое изказване собственик на частна болница, разкрил в голяма университетска болница частна клиника по онкология. Така придоби всички позитиви, а болницата затъна още повече с дългове", даде пример д-р Дечев. Той изтъкна, че неговата позиция по това съжителство е "едно към едно към европейската". "Те имат една позиция, аз моя - моята е едно към едно към европейската: тоест не може болници, които не са non profit, да работят с обществен ресурс. Тя може да е частна или да не е частна. Тази практика не само се настанява, но започва да се разраства в размери, които стават опасни", предупреди управителят на НЗОК. Д-р Дечев разкри, че е отправил официално запитване до Световната здравна организация по казуса на симбиозата държавна - частна болница. "Първото нещо е да поговорим с политиците, да им предоставим факти. Имам статистика - на Евростат, сега съм запитал официално Световната здрава организация (СЗО), които ще дадат конкретни данни има ли изобщо в ЕС държава, чийто обществен фонд заплаща суми на болници, които са създадени за печалба. Ако има такива, лично аз ще бъда изненадан", обяви д-р Дечев. По думите му досега този спор досега не се е водил "по някакви причини". "Тази тема може би е била табу, но може би е дошло време да се говори", категоричен е управителят на НЗОК. Какво каза още д-р Дечо Дечев в "Беновска пита" - във видеото:

User Avatar Гост 06.02.2019 13:02:01

Ти комунстическият изрод,дето се пише компетентен ли си.

User Avatar Гост 05.02.2019 19:44:32

,Аааа,ма тя каква излезе! Фармацията дере,а медиците слушкат и бачкат ... Срам ме е че сме прости овце за стригане и заколване..докога бе, колеги?!?!

User Avatar Гост 06.02.2019 08:41:44

Фармацевтите сега протестират със жълти жилетки и настояват държавата да им закупи системата за верификация на лекарствата.И ще го постигнат. Ние с преклонени главици ще си купим нови касови апарати.И въженцето за бесене ще си купим.

User Avatar Патриот-майтапчия 06.02.2019 10:13:46

Прав сте, помня колко стотици хиляди левове се наляха за закупуване пластмасовите кретенски джаджи, "четци" на пръстови отпечатъци, въведени от Пепи Левото...

Още от Новини