Осигуряване на допълнителни 1000 лв. от бюджета за всяка аптека, която стане денонощна за времето на пандемията - това предлагат в своя позиция от Българския фармацевтичен съюз в отговор на идеята на Българския лекарски съюз за приемане на нормативни промени за поощряване на разкриването на повече денонощни аптеки в страната. Според фармацевтите тази подкрепа ще е по аналогия на допълнителното заплащане за личните лекари, които им бяха обещани като стимул, за да преглеждат пациентите си с COVID-19.
„В случай че говорим за дългосрочно решение, осигуряването на денонощни аптеки би могло да се гарантира от бюджета на НЗОК, което най-накрая би легитимирало ролята на аптеките като здравни заведения, каквито са всъщност по закон, а по-важно – и по мисия, както стана ясно в условията на пандемията от COVID-19“, заявяват от съсловната организация.
Що се отнася до предложението да се промени начинът на отпускането на лекарствени продукти без лекарско предписание (т. нар. ОТС-лекарства), от там са на мнение, че в тази ситуация не е необходимо да се либерализира още повече фармацевтичният пазар, като се предлагат лекарства в супермаркетите и бензиностанциите. Според тях тази мярка няма да спомогне за осигуряване на правилна фармацевтична грижа.
Те предупреждават, че в тези обекти пациентите няма да имат достъп до фармацевтична консултация, а безконтролната употреба на лекарства без лекарско предписание може да бъде опасна за тяхното здраве. Като мотив те изтъкват, че регулаторите са категорични, че ОТС-лекарствата трябва да се отпускат с подходящите съвети за дозирането им, лекарствени взаимодействия и противопоказания и имат потенциала да вредят при нерационалната им употреба. За тази опасност многократно предупреди и министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, припомнят от БФС.
В позицията си те изразяват съгласие с мнението на ръководството на БЛС, че е от изключителна важност цялата здравна система да работи заедно и всички усилия и ресурси да бъдат насочени към преодоляване на кризата. В тази връзка от БФС напомнят и за възможността лекарите да предписват лекарства по международното им непатентно наименование, т. нар. генерично предписване, като отбелязват, че тази мярка е широко възприета в ЕС практика, улесняваща пациентите и фармацевтите в осигуряването на необходимите лекарства.
„Точно сега е подходящият момент и за въвеждане на генерична замяна при някои лекарства“, категорични са от Фармацевтичния съюз. Те поясняват, че при генеричната замяна фармацевтите заменят със съгласието на пациента един предписан продукт с друг лекарствен продукт със същото лекарствено вещество, същите като предписаната лекарствена форма и количество в дозова единица. Генеричното заместване е обичайна практика в другите държави, то води до спестяване на значителни публични ресурси, а в условията на пандемията ще помогне да се ограничат максимално контактите на пациентите с повторни посещения при медицински специалисти или аптека за намиране на предписаната търговска марка, аргументират се от БФС.
В заключение те посочват, че като мярка за справяне с епидемията в някои държави са разширени правомощията на фармацевтите по отношение на поставяне на ваксини, предписване на определени лекарства и др. „В модерната медицина в центъра на здравеопазването стоят не медицинските специалисти, а пациентите. Всички медицински специалисти следва да работят в пълноправно сътрудничество, още по-единни, ориентирани към една единствена цел – успешно справяне с пандемията от COVID-19“, категорични са от Съюза.
Коментари по темата
Генерично предписване и генерична субституция сега и веднага! Това е спасението! Браво на БФС! Само че алчните докторя ще са против , ще спрат екскурзиите и подаръчетата - особено джипките!
Не, просто ще се насочат към аптекарите.
Логично е