burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Велизар Шиваров:

Дори откритието в Кардиф да се отнася само за някои видове рак, пак е огромен успех

Дори откритието в Кардиф да се отнася само за някои видове рак, пак е огромен успех

Учените от университета в Кардиф съобщиха за важно откритие, свързано с T-клетките, което дава надежда, че може да има терапия, която да действа за всички или повечето видове рак. Научното откритие, публикувано в сп. „Nature Immunology“, все още не е тествано при хора, но според изследователите има „огромен потенциал“.

„Това, което е ключово в случая е, че със серия от елегантни експерименти тази група показва, че тази молекула на повърхността на клетките се експлицира в ниски нива при много широк набор от ракови заболявания. Ако се докаже, че този феномен, който те наблюдават, е стабилен, по първоначални данни той може да се използва при много видове рак“, коментира пред БНТ доц. Велизар Шиваров, началник на лабораторията по клинична имунология към Университетската болница "Софиямед".

Той обясни, че първичният репертоар от Т-клетки е формиран в първите 20 години от човешкия живот. „Това става в главния комплекс на тъканната съвместимост, който също е продукт от собствените гени. Когато стане промяна в тези белтъци вследствие на инфекция от вируси или бактерии, на туморна трансформация, теоретично част от тези променени белтъци могат да бъдат показани на повърхността на променената клетка и съответно обучената Т-клетка може да усети, че става някакъв проблем и да реагира чрез отделяне на вещества, които убиват тази променена клетка. Ключовото в тази статия е идентифициране на път, чрез който специфични Т-клетки могат да разпознават променени клетки, по механизъм, различен от досега познатия и добре разучен каноничен път на разпознаване“, разясни доц. Шиваров.

„Съществуват два много прости подхода това да бъде използвано като масово лекарство. Единият е, ако тези Т-клетки съществуват в организъм на човек, болен от рак, те да бъдат изолирани и намножени. По-простият подход, който учените от Кардиф демонстрират в края на проучването, е използване на синтетичен ген, който да се въведе в друга Т-клетка и клетката да образува такъв специфичен рецептор, че да започне да разпознава раковите клетки и отново да бъде върнат в организма на болния човек. Дори да се окаже, че това открие може да се използва само за определени видове рак, пак е огромен успех. Това не би било лечение за първа линия на терапия, а би било лечение за специфични, напреднали форми“, каза още той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #JU1

Още от Новини