Защитата ни наесен зависи от това как се справяме в момента. Това заяви пред bTV доц. Михаил Околийски, експерт в Офиса на СЗО в България. Той изтъкна, че ваксиналното покритие у нас е ниско – 10%, което дава основание за прогноза, че може да има нова вълна от епидемията през есента. На този фон ваксинацията в други европейски държави достига 50% и там към края на годината може да се говори за колективен имунитет.
Той коментира и новия вариант на вируса, разпространен в Индия. „Т. нар. от СЗО „Делта“ вариант на COVID-19 е много по-вирулентен, разпространява се много по-лесно и се твърди в някои научни статии, че води до по-големи щети. При него единственото противодействие е ваксинацията“, обясни експертът, като отново подчерта, че опазването на здравето на хората и връщането към нормалността зависи от ваксинацията.
Запитан за произхода на вируса, доц. Околийски се спря на думите на ръководителя на СЗО Тедрос Гебрейесус, който е посочил, че китайското правителство не е било прозрачно и не е дало достъп до данните на екипите на организацията. „Целта на разбирането как се е появил този вирус не е да се обвини Китай, а да се разбере как по-добре да се справим с него“, изтъкна той.
„Всички версии как се е появил вирусът отново се разглеждат, включително дали не е създаден изкуствено в лаборатория. Тези неща трябва да са на масата“, каза още той. „Останаха скрити някои от клиничните данни - как и кога са били лекувани първите заразени“, поясни още експертът.
Той допълни, че топлото време не е решаващ фактор за намаляване на епидемията и отново изтъкна, че страната ни трябва да навакса с ваксинирането. Притеснително по думите му е, че само 20% от медицинския персонал у нас е ваксиниран, нисък е процентът и при възрастните хора.
Според доц. Околийски неслучайно комисарят по здравеопазване пристига днес у нас.
България трябва да има система на обществено здраве, на епидемиология, която следващия път трябва да се справи по-добре, а не да допуснем да сме страната, която се е справила най-зле с най-висока смъртност в целия ЕС, коментира той. Доц. Околийски посочи, че изисканият анализ за смъртността у нас е изключително важен.
От думите му стана ясно, че СЗО са създали протокол с препоръки след основното лечение на пациентите, прекарали COVID. Той се спря на последиците от вируса, като ги посочи за поредното доказателство, че не е добре човек да чака да премине през инфекцията, за да изгради имунитет. Хората, преболедували COVID-19, трябва да са в постоянна връзка с личния си лекар, посъветва още той.
Коментари по темата
Колкото д-р Султанка Петрова е лекар, толкова и тоя... Едната е доктор по предучилищно възпитание, другия е по сексология. Не е виц :)))
Аман от бюрократи и самозванци.
Този НЕ Е лекар, а по какво е доцент и къде само той си знае!!!
Сексолог е експертът наш в СЗО, не е завършил медицина, не е лекар!!! ха ха ха ........ - Доц. д-р Михаил Околийски: Завършва социална терапия с профил сексология през 1995 г. в Хумболтовия университет в Берлин, а през 1998 г. получава докторска степен по сексология от същия университет. От 1998 г. работи като експерт в направление „Психично здраве” към НЦОЗA.
Наздраве!