
Нови 24 случая на лаймска болест са регистрирани у нас през изминалата седмица, което е два пъти повече в сравнение със същия период на миналия месец. Най-много заразени има в градовете София и Габрово, а случаи са отчетени още в Стара Загора, Сливен, Благоевград, Видин, Кюстендил, Ловеч, Перник и Плевен.
„Лаймската болест представлява една бактериална инфекция, типичен пример за кърлежопредавана инфекция, която бележи пикови стойности в пролетно-летния сезон”, коментира пред NOVA NEWS инфекционистът доц. д-р Трифон Вълков.
По думите му заболяването не бива да буди притеснение, защото „това е една инфекция, която е позната на медицината. "Тя има добре очертана последователност по отношение на диагностичния подход и разполагаме с достатъчно ефективна терапия”, обясни доц. Вълков.
„Първият симптом е появата на мястото на ухапването на мигрираща еритема, която представлява „специфичен обрив”, чиято големина може да достигне от порядъка на няколко сантиметра в диаметър до 30-40 сантиметра. В повечето случаи други симптоми няма, тоест то не е болезнено, няма данни за температури, няма данни за някаква друга подчертана симптоматика”, каза доц. Вълков.
Инфекционистът обърна внимание също, че „винаги когато има по-влажно време след такива валежи става една активация на вектора”, което е свързано със завишаване на процента на ухапванията и риска от предаване на заболяването.
Във връзка с данните за над 2300 случая на ебола и над 900 починали в Демократична република Конго, доц. Вълков заяви, че рискът от разпространение на европейския континент „практически граничи с нула”. По думите му за да наблюдаваме такива случаи тук, те се отнасят до „пациенти, които са били на място, тоест в ендемични за това заболяване региони” или при „хора пряко ангажирани в тази сфера, тоест медицински специалисти”, поясни доц. Вълков.
Коментари по темата