burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Гломб: Единственият начин да се постигне колективен имунитет е ваксинацията

Одобрените ваксини пазят от инфекция с братанския вариант на вируса, обясни вирусологът

Доц. Гломб: Единственият начин да се постигне колективен имунитет е ваксинацията

"Коронавирусът вероятно ще прояви характерната цикличност в разпространението на инфекциозните болести. А доказано досега за семейството на коронавирусите е, че не образуват достатъчно траен имунитет и са възможни инфекции след няколко сезона“. Това заяви пред bTV доц. Любомира Николаева – Гломб. По думите й, няма дефинитивен отговор от световната научна общност на въпроса дали ще трябва ли да се ваксинираме през две-три години. Също така няма яснота дали в бъдеще ще бъдат създавани различни ваксини за различните разновидности на коронавируса.

Предишно боледуване пази от реинфекция с британския вариант на коронавируса, има научни публикации за това, обясни специалистът. Тя бе категорична, че одобрените ваксини дават защита срещу британския вариант.

„Единственият начин да се постигне колективен имунитет е ваксинацията. При преболедуване се получава в голяма част от населението, но той трае „ден до пладне“, защото постоянно се раждат нови хора, които са податливи на вируса“, обясни вирусологът.

Деца не се ваксинират, както и бременни жени защото не са направени клинични проучвания в тези групи, а не защото препаратите са опасни за тях, допълни тя. "Въпросът дали преболедувал може да се зарази от нов щам, е често задаван. Търсим отговора на тези въпроси и в нашия център", каза доц. Гломб.

„Преболедувалите имат имунитет към коронавирус, но той не е траен към други разновидности на коронавируси. След няколко сезона организмът е податлив, каза доц. Гломб. Трябва да се изчакат три месеца преболедувалите да се ваксинират“, подчерта специалистът и добави, че според последните й впечатления все повече хора искат да се ваксинират.

"Аз преболедувах сравнително леко, изследвах се, имам антитела", съобщи тя

Доц. Гломб коментира и темата за сезонния грип. "Грипът се измести, това вече го наблюдавахме и в южното полукълбо, когато беше техният зимен сезон. В Австралия имаше 10-кратно понижаване на циркулацията на грипен вирус", каза вирусологът.

"Пандемията COVID доказа, че всякакъв вид прогнози имат голяма степен на грешка. Ето защо се въздържам от прогнози", коментира още доц. Гломб.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   S2j4

User Avatar Гост 28.01.2021 12:03:41

Нерде ентеровируси, нерде коронавируси!

User Avatar Да да 28.01.2021 10:23:16

Платена Герберска подлога, защо не казваш, че преболедуване също е начин за изграждане на колективен имунитет? Няма да кажеш защото трябва да си пробутате измислените ваксини! Отдавна вие сте се превърнали в слуги на политиката и фарма мафията и сте забравили медицинската наука и доказателства! За затвора сте!

Още от Новини