burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Гломб: Няма смисъл от тестовете за антитела

Ориентировъчната граница за налагане на локдаун трябва да е около 9000 заразени за денонощие, каза математикът проф. Витанов

Доц. Гломб: Няма смисъл от тестовете за антитела

„Това, което се знае, е, че антителата, които се образуват в резултат на коронавирусната инфекция, много бързо избледняват и организмът бързо забравя срещата си с който и да е от коронавирусите“. Това каза пред Нова телевизия вирусологът от НЦЗПБ доц. Любомира Николаева-Гломб. Тя припомни, че науката познава SARS-CoV-2 по-малко от две години и знанията за него са оттогава, но няма основания да се смята, че този вирус ще се различава от останалите.

„Лекарите, които работят в COVID отделения, са в ежедневен контакт с COVID. Те непрекъснато си гъделичкат имунитета да бъде в достатъчно напрегнато състояние, но това се отнася за хора, които са в ядрото на бурята. Антителата са най-различни видове, а тестове, които са разработени сега, не дават достатъчно достоверни данни, че става въпрос за протективен имунитет”, обясни специалистката.

По думите й това, че антитялото е насочено срещу спайк-протеина, все още не означава, че то има вируснеутрализираща активност.

„Това може да се разбере само в постановката на вируснеутрализираща реакция. Такъв тип изследвания са скъпи, а тестовете, които се използват по цял свят, са „сурогатни” тестове и са полезни за епидемиолозите“, каза доц. Гломб и допълни, че няма смисъл от тестовете за антитела.

„Не мога да разбера защо толкова лекари казват да не се ваксинираме, ако имаме високи антитела. Може би защото не са си направили труда да прочетат и да се държат в час в морето от информация за ролята на антителата в имунитета. Те имат своята роля, но няма стандартизиран и валидиран метод, който да каже – това е границата от антитела, при която ти си защитен от преболедуване“, обясни още вирусологът.

Математикът от БАН проф. Николай Витанов пък заяви, че ориентировъчната граница за налагане на локдаун трябва да бъде 9000 заразени за денонощие.

Той се спря на тенденциите от последните дни.

„Когато започнат да се изследват здрави хора, процентът спада. Това се вижда и през лятото, когато сънародниците ни тръгнат за Гърция. Днес положението е следното. Вчера областите в тъмночервена зона бяха 16. Днес има още две области, които са на път да влязат. Базовото репродуктивно число втори ден е над 1.3, което означава, че натискът над здравната система ще продължи. 10 души заразяват почти 14 други, съответно 100 заразяват 140. Във всички 28 области разпространението е дифузно, най-силно е във Видин, София-град, Монтана, Перник”, представи картината той.

Според него че с този темп броят на заразените ще стане 9000 до 10-ина дни, а дали ще последва затваряне, е въпрос на политическо решение.

„Знаете какво очаквам за смъртността. Дори мисля, че в момента ситуацията е по-лоша. Съотношението между регистрираните нови случаи и тези с фатален край е около 4%, което означава, че при 5000 заразени живота си губят 205 души”, каза проф. Витанов.

Той бе категоричен, че няма мерки, които да предотвратят случващото се. Проф. Витанов изрази мнение, че сме изправени пред два варианта за развитие на ситуацията, след като пикът премине. По думите му първият вариант е, ако има мерки и те се спазват, пикът да спадне и да имаме спокойна Коледа. Вторият вариант е да останем в едно високо и продължително плато.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   vsHe

User Avatar да да 22.10.2021 16:41:28

две нищожества в студиото! Да се вземат! Един за друг са!

User Avatar гост 22.10.2021 12:12:24

Доц.Гломб учи лекарите що е имунитет и се опитва да познае кога човек умира?

Още от Новини