burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Димитър Конов: Който иска да влезе в медицината с авторитет, трябва да мине тежката школа на спешността

Доц. Димитър Конов: Който иска да влезе в медицината с авторитет, трябва да мине тежката школа на спешността

В началото на месеца в УМБАЛ „Св. Анна“ София - АД тържествено беше открита новата Клиника „Уши, нос и гърло (УНГ). Хирургия на глава и шия“. Клиниката разполага с много квалифициран, млад и амбициозен екип от 10 лекари с ръководител доц. Димитър Конов и освен лечебната дейност, ще развива и сериозна научна и преподавателска дейност.

Доц. Димитър Конов завършва медицина през 1982 г. В МА-София. Придобива специалност по УНГ-болести през 1986 г. в УМБАЛ „Царица Йоанна“-ИСУЛ. Има специализация в Кьолн, Германия. От 1987 г. е преподавател в Медицински университет-гр. София. През периода 2004-2007 преподава в Медицински университет–Медицински колеж „Йорданка Филаретова” по специалност „УНГ болести” за медицински сестри и акушерки. През периода 1994-1998 е преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски”–Факултет по начална и предучилищна педагогика по специалност отоларингология за бакалавър – „Логопедия“. Има участие в над 47 научни публикации в български и чужди издания. Доц. д-р Конов е част от екипа на УМБАЛ „Св. Анна“ - София от 1 май 2022 г.

Доц. Конов, защо напуснахте ИСУЛ и избрахте да работите в УМБАЛ „Св. Анна“?

Защото ни поканиха и дойдохме с удоволствие да развием отделението. То работеше в някакъв обем, но вече се допълни с хирургия на глава и шия, детска оториноларингология, аудиология, отоневрология, обща УНГ медицина, онкология. Клиниката е голяма – с 15 плюс легла. Екипът ни е от 10 лекари, от които четирима са специализанти. Имаме още двайсетина души персонал – медицински сестри и санитари.

ИСУЛ е голяма школа, която дава знания по отношение на цялата уши-нос-гърло патология, но тук базата трябваше да се развие допълнително и има много добър мениджърски екип в болницата. Намерихме общ език, отговориха на нашите изисквания, въведе се много тежка техника, която е конкурентна на балканско ниво. Тук са и моите специализанти, които станаха прекрасни специалисти – д-р Йорданов, д-р Хаджиев, д-р Лазаров, д-р Михнева, д-р Романова, д-р Дилова.

В УМБАЛ „Св. Анна“ има и изключително добре организирано Спешно отделение, а който иска да влезе в медицината с авторитет, трябва да мине тежката школа на спешността. Там има една прекрасна лекарка, която ги обучава – началникът на отделението д-р Николова. Медицината не се учи само с четене, а с практика.

Какви са дейностите, които сте развили до момента?

Най-вече работим онкология на ушите, носа и гърлото, като това обхваща хирургията на лицевия череп и шията и даже някои странични зони, детска и обща отоларингология в цялата й гама – възпалителна и алергическа патология. Като апаратура разполагаме с едни от най-добрите лазери и микроскопи в България. Лазерът е органосъхраняваща технология и два възможност за бързо възстановяване.

Когато се касае за детски УНГ болести, родителите сякаш автоматично се насочват към ИСУЛ, особено вечер и в почивните дни…

И тук е така. „Св. Анна“ е от най-старите болници и тук идват пациенти не само от София, но и от София-област. Има хеликоптерна площадка и спешността е застъпена на много сериозно ниво. Друг е въпросът, че има недостиг и на лекари, и на сестри, и на санитари, но те не достигат никъде и това е тема на дълъг разговор.

Смятате да развивате преподавателската и научна дейност в клиниката.

Болницата е университетска и има възможностите за младите лекари да се развиват и в тази посока. В екипа ми има двама лекари, които са доктори на медицинските науки и те имат бъдеще. Преподавателската дейност е друг сектор – преподаваме на студенти и специализанти, включително има и група чужденци. Има интерес към специалността. Сега има двама младежи, които чакат да им излезе конкурсът за специализация, имахме и други двама, които отидоха да специализират в друга болница. Всички обаче минават през школата на спешността. Това е най-трудната, но и най-неглижираната част от подготовката на лекаря. Неглижирана е, защото поемаш един човек, но не можеш да го проследиш до края и това е тежко.

(В разговора се включи и д-р Диляна Михнева, която уточни, че лекарите от клиниката проследяват изцяло пациентите си, които идват по спешност в болницата. „Спешност винаги е имало тук и винаги ще има. Никога не ми е пречело – дори като специализант – да се интересувам от спешните случаи, които приемам и да ги проследявам докрай. Не съм изолирана и мога да проследявам пациентите, дори и да са в други клиники. Ако искаш да се развиваш в тази болница, можеш“, каза тя. Очаквайте интервю с д-р Михнева следващата седмица.)

Какви са целите, които имате, за развитие на клиниката в бъдеще?

Клиниката постоянно се обновява. Това се случва с младите хора, които работят тук. Те ходят по специализации, ние поканихме тук един от най-добрите специалисти по онкология и хирургия на глава и шия – проф. Хана. Той дойде от Америка специално за нас. Това е един прекрасен човек и изключителен авторитет в тази хирургия. Ние имаме какво да научим от него, но и той декларира, че има какво да види от нас. Поканил е специално целия екип да направи допълнителна специализация при него. Хирургията е необятна и не знам какво ни предстои.

А кои са най-често срещаните проблеми, заради които пациентите идват при Вас? Сякаш най-слабото ни място са ушите.

Ушите са производно на носа. Когато обикаляте в софийския транспорт и пипвате вирус, вирусът преминава в бактерия, бактерията преминава през евстахиевата тръба и отива в ушите. Това е най-простият механизъм на разболяване. Повечето деца, а и възрастни хора обаче страдат от хрема. Едни хреми преминават за 3 дни, други не преминават за 30 и се усложняват къде със синузити, къде с отити. Няма как да спрем патологията. Ние живеем в град с мръсен въздух, недобре обслужен комунално и това допълнително разболява, особено дечицата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   n6wd

Още от Новини