burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Дърленска: За превенцията на детското затлъстяване е важен примерът на родителите

Доц. Дърленска: За превенцията на детското затлъстяване е важен примерът на родителите

Ако искаме децата да се хранят балансирано и разнообразно, е много важно като родители да даваме добър пример. Според множество научни проучвания здравето на децата, включително храненето им, зависи много от храненето в семейството. Така че ако искаме те да ядат здравословни храни, ние самите трябва да ядем такива. Това коментира пред БНТ председателката на Българската асоциация за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания доц. Теодора Дърленска във връзка с нарастващия проблем със затлъстяването при децата у нас.

По думите ѝ, това е свързано не само с храната, но и с използването на екрани, тъй като обездвижването е един от много сериозните фактори за появата на затлъстяване.

„СЗО преди няколко години съобщи, че затлъстяването е „тихата пандемия“. Данните показват, че в световен мащаб в последните 10 години затлъстяването сред децата се е удвоило, а прогнозата е, че до 2030 г. разпространението в детска възраст ще се увеличи с 60%“, информира доц. Дърленска.

Тя посочи, че у нас според проучвания при децата от 0 до 6-годишна възраст проблем на практика няма: 97% от тях спрямо ръста си се развиват правилно, при 96% от тях теглото е в норма. 2,5% от децата в тази възраст страдат от наднормено тегло. „Пораствайки обаче тези деца, при тях започват проблемите с храненето, с обездвижването, а големият проблем е при седмокласниците. 33% от тях страдат от затлъстяване“, отчете тя.

По думите ѝ в никакъв случай в детска възраст не се препоръчва диета или модел на хранене като веганство или вегетарианство. „Децата се развиват и при тях е необходим всекидневен прием на мазнини, въглехидрати, белтъчини от различен произход, и разбира се, много движение“, каза доц. Дърленска и допълни, че препоръките са за минимум един час дневно физическа активност. „Също така спортът трябва да бъде безплатен, да е навсякъде, да има условия, да има велоалеи, а не децата да ползват заедно с родителите си коли за всяко нещо, както се случва в големите градове“, допълни тя и посочи, че решението на този проблем е превенция, която започва в семейната среда с храненето и движението.

„Включително има препоръки как един родител, чието дете има проблем с теглото, да се държи с това дете. В никакъв случай не трябва да се вменява вина, че това дете е с проблем“, категорична бе доц. Теодора Дърленска.

Ако детето ни страда от проблем с теглото, то трябва да бъде насочено към педиатър ендокринолог или към диетолог, който работи с деца, обясни тя, като посочи, че в такива случаи не се препоръчва диета, а спазване на определени часове за хранене.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   bdJv

User Avatar гост 21.03.2024 16:39:31

Дърленски си възвръща килограмите от детството под компетентното наблюдение на доцентката.

User Avatar хапвай и се усмихвай 21.03.2024 15:14:46

Познавам една именита диетоложка, на която, като ученичка, й се показваше превръзката от шортите в час по физическо. В наши дни, мъжът й избяга, въпреки че тя изглежда по-млада с поне десет години. Елегантност и хубост, но с мърлявщина полза няма.

User Avatar ? 21.03.2024 13:26:41

Те още ли са семейство? Измисленият професор се облизва след всяка специализантка с обещания за кариера.

User Avatar Токуда 21.03.2024 13:13:20

Сем. Дърленски е пример за селски комплексари с амбиции.

Още от Новини