„Целият спор за мораториума върху лекарствата показва какви големи дефицити има в системата. Новите лекарства, както и новите технологии са необходими на здравеопазването. За съжаление през последните години, новите технологии не навлизат така, както би ни се искало, за разлика от лекарствата. Лекарствата обаче доста по-бързо навлизат и доста по-бързо получават реимбурсация, т.е. пълно покритие от страна на касата. Включително миналата година бяха включени в позитивния списък няколко много модерни молекули за артериална хипертония и за хиперхолестеролемия, бяха одобрени преди повечето европейски страни“. Това каза кардиологът доц. Иво Петров пред БНТ по повод мораториума върху нови лекарства и медицински дейности, наложен от НЗОК.
По думите му в мотивите на Здравното министерство много добре се виждало, че мораториумът е една временна мярка за стабилизиране на касата. „Повече от ясно е, че в касата има дефицит и повече от ясно е, че този дефицит не трябва да бъде компенсиран с просто наливане на средства, а трябва да бъде компенсиран с промяна на системата, с промяна на структурата“, каза доц. Петров.
„Сегашното ръководство на МЗ се опитва наистина да въведе по-голяма яснота и по-голяма прагматичност в управлението. Най-вероятно обаче няма да му позволят, защото има твърде големи интереси. През последните години, колкото и да е цинично, най-малко значение в здравеопазването като таргет има пациента. В момента пациентите са средство, не са цел. Така е направена системата. Пациентът върви, а след него следва едно заболяване, без значение какво, важното е да има някакво. И е много лесно да се спекулира, и е много лесно да се отклоним от правилата на добрата медицинска практика“, допълни още кардиологът.
Доц. Петров беше категоричен, че за да бъде спряно това, трябва да се установи много строг контрол на входа, т.е. на индикациите, какво ще се прави на един пациент и контрол на резултатите от лечението му.
Той коментира и новите правила за ограничаване на шофирането на хората с високи стойности на кръвното налягане и кръвната захар, предложени от Здравното министерство. За високо кръвно налягане, което крие потенциален риск, вече ще се считат стойностите над 180/110.
„Най-важното е, че недобре контролираните хипертоници и диабетици няма да им бъде позволявано да шофират. Тоест трябва да се обърне внимание на личния ангажимент за контрол на заболяването. Тоест, когато ние предписваме една терапия, имаме предвид точно това - да бъдат предпазени от потенциални инциденти хипертониците и диабетиците“, каза доц. Петров.
Коментари по темата