burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Кунчев: Заболеваемостта от COVID е устойчива и се движи между 4,5% и 5,5%

Доц. Кунчев: Заболеваемостта от COVID е устойчива и се движи между 4,5% и 5,5%

През последните четири седмици процентът на положителните проби за коронавирус у нас е сравнително устойчив и е в границите между 4,5 и 5,5. Това каза пред БНР главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

„По принцип ние работим в България със седмична заболяемост, Европа работи с 14-дневна. Това се прави с оглед да се избегнат понякога доста резките движения нагоре и надолу в дневната заболеваемост, тъй като тя се влияе от много фактори, понякога случайни. Във всички случаи в събота и неделя, когато не работят голяма част от частните лаборатории и остават да работят тези, в които се изследват или контактни, или лица от болници, или лица, които имат някаква клиника, естествено расте процентът на положителните, а през седмицата, когато се включват и хората, които желаят да пътуват, бройката нараства и сред тях процентът е по-нисък“, коментира той.

Доц. Кунчев отбеляза още, че процентът на хората, които имат нужда от настаняване в болница, също не се променя много и се движи в рамките на 15-20%.

„Различното и неприятното е, че има данни за по ефективно пренасяне на заболяването и чувствително по-голяма роля на младежката възраст в броя на положителните лица. Само за три месеца този процент нарасна от 5-7, през 15 и в момента е към 25“, посочи доц. Кунчев. Той отбеляза, че за щастие голяма част от младите карат заболяването или безсимптомно, или с много леки симптоми, но е факт, че това по-широко разпространение сред младите хора заплашва по-възрастните.

Главният държавен здравен инспектор се спря и на работата на РЗИ, като подчерта, че обемът ѝ е много голям и натоварването в здравните инспекции е огромно.

„Последните решения за повишаването на заплатите мотивират, но не е само до пари. Натоварването е много голямо и продължава повече от половин година, така че ние трябва да си даваме сметка за това“, каза той, признавайки, че в големите градове, където разпространението е дифузно, служителите на инспекциите невинаги успяват да издадат предписания навреме. „Дали успяват навреме да стигнат колегите до него и да му връчат официално предписанието – да, добре е това да става навреме. Но истината е, че при този обем дейност не винаги е възможно и невинаги се справяме с тази задача. В много страни няма такова връчване на предписание – в момента, в който ти кажат, ти си стоиш и си спазваш карантината вкъщи, без да има нужда да ангажираме полиция и други служби. Не го казвам като оправдание – ние ще продължим да работим. Но особено в големите градове, особено в София това понякога е невъзможно“, призна доц. Ангел Кунчев.

Той каза още, че във всички случаи при промяна на обстановката може да има и промяна на мерките. „Само че това, от което много хора се плашат – връщане на най-крайните мерки като блокиране на градове, невъзможност за излизане или ограничено движение вътре в градовете, според мен няма да се върнат. Първо, не е чак толкова ефективно тяхното действие, а второ, след шест месеца някакви ограничения, обществото никак не е готово да продължи да приема ограничителни мерки“, посочи главният държавен здравен инспектор.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9tvm

Още от Новини