burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Кунчев: Мерките от COVID пандемията няма да се прилагат при епидемия от коклюш

Доц. Кунчев: Мерките от COVID пандемията няма да се прилагат при епидемия от коклюш

Случаите на коклюш към момента у нас са грубо около 400, като в понеделник и вторник тази седмица са регистрирани още 70, а заболяването заема и нови територии. Това стана ясно от думите на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Нова телевизия.

„За мен ние сме в началото на национална епидемия, тъй като това е рядкосрещано заболяване и при него 400 случая са съществена бройка“, коментира той.

Доц. Кунчев обаче успокои, че епидемията от коклюш няма да води със себе си мерките, които бяха въведени при епидемията от COVID-19.

„Хората, помнещи всичко, което се случи по време на пандемията, възприемат това обявяване като едва ли не причина пак за ограничителни тежки мерки, спиране на работа на заведения, носене на маски и т.н., което няма да се случи, защото нещата стоят много по-различно. Коклюшът никога няма да натовари здравната система в степента, в която я натовари COVID. В болница приемаме не повече от 10% от всички заразени, защото другите го карат леко, особено имунизираните“, обясни главният държавен здравен инспектор.

Той коментира и предстоящото сваляне на границата при ваксиниране на бебетата, като обясни, че там има „технически“ проблеми. „Ние трябва да направим така, че да не разкарваме майката два пъти в месеца, а да изтеглим и другите ваксини, които се правят по това време, също две седмици по-рано, за да облекчим работата и на личните лекари, и най-вече на майките. Там е техническата трудност. Иначе ваксините са налице, имаме достатъчно за календара, за всички приеми“, обясни доц. Кунчев.

Той информира още, че ще има ваксини и за бременните, които ги купуват на свободна продажба от аптеките, тъй като фирмата вносител е уверила, че утре ще получи и разпределени още 2000 дози.

За всички останали възрастни обаче нужда от ваксинация няма, категоричен беше главният държавен здравен инспектор. „Аз няма да го направя за себе си, не го препоръчвам и на другите“, заяви той и уточни, че големият проблем при коклюша е при най-малките, тъй като рискът от усложнения при тях е най-голям.

„Причина за драматизма тук е, че стартирахме епидемията с две починали бебета. Иначе Европа преживява епидемия от коклюш вече втора година“, отбеляза доц. Кунчев. Той прогнозира, че официалното обявяване на епидемия у нас ще се отмести малко във времето за след Великденските празници.

От думите му стана ясно, че има вариант и за безплатно тестване за заболяването. За София този вариант е освен НЦЗПБ, също така и лабораторията на Столичната РЗИ, която работи всеки ден и прави безплатни тестове.

„Разбира се, хората, живеещи далеч от София, не ги устройва тази ситуация. За целта днес ще вземе решение МЗ – отпускаме средства на РЗИ във Варна, Пловдив, Стара Загора и Плевен, където има лаборатории към университетските болници, сключват договор с РЗИ и още от понеделник би трябвало да започнат тази дейност“, каза доц. Кунчев. Той уточни, че тестовете ще са безплатни, но по преценка на епидемиолога в съответната РЗИ. „Ние сме им дали критериите, важното е да се ориентираме, когато са тежки случаи, неясни случаи, когато има проблем с имунизационния статус – за всички тези хора ще бъде безплатно“, обясни той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   j4mR

Още от Новини