burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Кунчев: Това, което ми тежи, е политизирането на кризата

Лимитираният човешки ресурс и високото ниво на недоверие в институциите пречат за справяне с епидемията

Доц. Кунчев: Това, което ми тежи, е политизирането на кризата

„Това, което ми тежи, е политизирането на кризата. Особено съвпадението на третата вълна с изборите даде допълнително „гориво“ в това направление, а всичко това пречи много. Това коментира пред Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Епидемията е природен процес, той има своите правила, изтъкна той.

По думите му има два фактора, които пречат на страната ни е да по-успешна с овладяването на епидемията – силно лимитираният човешки ресурс в здравеопазването и много високото ниво на недоверие в институциите.

Той беше категоричен, че щаб трябва да има и посочи, че подобна структура има във всяка една европейска държава в момента. Доц. Кунчев подчерта, че страната ни има много добра школа по епидемиология, но сподели, че хората, които желаят да я практикуват, стават все по-малко.

Той коментира и високата смъртност у нас, като посочи, че факторите, които влияят, са твърде много. „Важно е между тях да няма такива случаи, свързани с начина на лечение на хората, и да не правим грешка с това как ги лекуваме или диагностицираме. Тук мисля, че грешка няма, защото правим това, което се прави в целия свят и то с препаратите, които се ползват в целия свят“, коментира той. Според него фактор за високата смъртност у нас е и общото влошено здравословно състояние на нацията.

Доц. Кунчев се спря на голямата полза от ваксините при предотвратяване на тежките случаи и смърт. Той даде за пример Израел, където има дни, в които няма нито един починал от COVID, но и над 80% ваксинирани лица, особено сред рисковите групи. Висок е процентът на ваксинираните и във Великобритания и ОАЕ, посочи той, като поясни, че в останалите държави все още трудно може да се говори за влияние върху епидемичния процес. „Колкото по-бързо осигурим защита на хората, дори да има възникване на заболяване след имунизация, защото никоя ваксина не е 100% ефективна, те няма да бъдат толкова тежки, че да изискват болнично лечение, камо ли да водят до смърт“, допълни той.

Доц. Кунчев изтъкна, че е важно да се приключат първите фази на ваксинацията и обясни, че и в момента има хора от тях, които искат да се имунизират. От май хората ще имат избор за ваксини, стана още ясно от думите му. Той посъветва тези, които са ваксинирани с първа игла AstraZeneca и не попадат в рисковите групи, да си довършват имунизацията с нея.

Той съобщи още, че общотото намаление на случаите на COVID в Европа е 10%, докато у нас е 21%. Ако го пропилеем това заради Великденските празници и тръгнем да се събираме по 20-30-50 души, неминуемо ще пречупим тази добра тенденция, предупреди специалистът. 

Доц. Кунчев допълни, че е притеснен от голямата заболеваемост от COVID в Индия и поясни, че там има събиране на три различни щама. „Това ще даде възможност за циркулиране на толкова много варианти. За мен това е най-лошият сценарий“, изтъкна той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7hSq

Още от Новини