„Много по-голям е рискът да се установи имунен дефицит в детска възраст. Обикновено това са деца, които често боледуват, т.е. прекарват повече от една пневмония на година, над 4 пъти за година инфекции на ушите, възпаление на синусите над 2 пъти на година“. Това каза пред БНТ имунологът доц. Снежина Михайлова по повод организираните профилактични прегледи от лечебни заведения в страната във връзка със Световната седмица на първичните имунни дефицити.
По думите й други характерни признаци за имунни дефицити са изоставане на растежа на детето, трудно повлияване от антибиотици, развитие на гъбични инфекции и чести хоспитализации, както и автоимунните и злокачествените заболявания.
„В някои случаи честото боледуване от вирусни инфекции е сигнал за първичен имунен дефицит и тогава е добре да се потърси мнението на специалист и да се направят специфични тестове“, каза още доц. Михайлова.
Тя уточни, че най-често имунните дефицити се унаследяват от двамата родители, а още при раждането се прави скрининг за този проблем. „Процесът е напълно обратим, когато е диагностициран навреме. Основните терапии са прилагане на терапия с човешки имуноглобулин, трансплантация на стволови клетки и генните терапии“, каза още доц. Михайлова.
Придобитият имунен дефицит се среща при пациенти с диабет, злокачествени заболявания, ендокринни заболявания и това е напълно решим проблем, стана ясно още от думите ѝ.
Коментари по темата