burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Околийски: Пандемията може да свърши до края на 2022 г., но не и в България

Хората имат необходимост някой да говори с тях по топъл и емпатичен начин за ваксините, каза той

Доц. Околийски: Пандемията може да свърши до края на 2022 г., но не и в България

„Пандемията може и да свърши до края на 2022 година, но само в страните, които успешно се борят с вируса. Това не се отнася за България“. Таза песимистична прогноза направи пред bTV доц. Михаил Околийски от офиса на СЗО за страната ни.

По думите му, информацията, че омикрон се прекарва по-леко, също е твърде оптимистична. По думите му от събраните до този момент данни става ясно, че вирусът много бързо намира неваксинираните хора и това важи и за страни с високо ваксинационно покритие – над 80%, каквито са Испания, Великобритания и Германия например.

Доц. Околийски изрази мнение, че поне половината от заразените у нас в момента са инфектирани с варианта омикрон, а така също и че е много вероятно да имаме случаи на инфекция с варианта „делтакрон“.

Експертът бе категоричен, че ако човек е ваксиниран, вероятността да се зарази с омикрон е по-малка, но дори и ако това се случи, заболяването протича много по-леко. В тази връзка доц. Околийски обясни, че в страни като България и Румъния ваксинационното покритие е ниско, вероятността от появата на нови мутации е много голяма.

Той припомни, че големият брой заболели за кратко време е предпоставка за сериозно претоварване на здравните системи и увеличаване на случаите, при които инфекцията протича с тежки усложнения.

„Трябва да има диалог, хората имат необходимост някой да говори с тях по топъл и емпатичен начин“, каза още експертът, коментирайки темата за антиваксърските нагласи у нас.

От думите му стана ясно, че според анкетно проучване на СЗО и МЗ едва 12% от българите са истински антиваксъри.

„По-висок е процентът на хората, които са скептици и имат страхове и нужда от адекватна информация – 50%“, допълни доц. Околийски.

Той обясни, че и у нас съществува риск от появата на комбинираната инфекция „флурона“.

Сезонният грип, въпреки че е слабо изразен, също е наличен. Двойната комбинация от коронавирус и сезонен грип е още по-смъртоносна и това е тревожно. В годините преди коронавируса губехме около 2000 души на година заради сезонния грип, въпреки наличието на ваксини и на национална програма, която ги финансира“, припомни доц. Околийски.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %w9Y

Още от Новини