burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Ранков: Около 7 дни трябват на човек, за да се адаптира към новото часово време

Доц. Ранков: Около 7 дни трябват на човек, за да се адаптира към новото часово време

„Нашият навик да ставаме по едно и също време е по-устойчив на навика ни да си лягаме по едно и също време. Всяка смяна на времето влияе на изградения от организма навик за ставане, на стереотипа. Налага се да свикваме около седмица с новия ритъм“ Това каза пред bTV консултантът по медицина на съня доц. д-р Красимир Ранков.

Той поясни, че адаптацията към новото часово време може да бъде улеснена с няколко прости трика:

„Може да ползваме по-изобилна светлина сутрин. Каквито лампи има вкъщи, всичко да се включи. Дори можем, когато закусваме и пием кафе почти да насочим настолна лампа към очите си, защото ярката светлина ще се противопостави на производството на мелатонин от мозъка, който е хормонът на съня. Това ще ни ободри малко повече. Може да пробваме и с хладни процедури сутрин - кратък хладък душ и може би от ободряващите напитки, които човек ползваме сутрин като кафе или чай за една седмица при смяна на времето можем леко да увеличи дозата, един вид кофеинов удар „за отскок, след което да се върнем към нормалните нива“, добави още той.

По думите му, на човек са необходими около 7 дни, за да свикне с новото време, да преориентира вътрешния си часовник. Смяната на зимно с лятно часово време обикновено е по-трудна, защото ставаме с един час по-рано и спим с един час по-малко, обясни специалистът.

Той апелира хората да си осигуряват достатъчно време за сън в денонощието и се спря на темата за следобедния сън, като го препоръча за хора, които не могат по една или друга причина да спят достатъчно часове през нощта.

„Има някои теории, които казват, че следобедният сън не е релевантен на нощния, има все пак професии, които могат да извлекат полза от следобедния сън“, препоръча той и допълни, че в такива случаи човек трябва да си осигури всички необходими условия – затъмняване на помещението или ползване на маска за очи, избягване на всички ободряващи напитки следобед – шоколад, кафе, черен чай, сведен до минимум шум, в това число и от телефон, ползване на тапи за уши или изолиращи слушалки.

Доц. Ранков препоръча още около 45 минути преди лягане човек да изключи всички уреди около себе си, в това число екраните, които излъчват синя светлина.

„На екраните могат да бъдат инсталира и blue-блокери. По-нови прочувания показват, че не толкова синята светлина, а нейната яркост влияят негативно на съня“, обясни той.

Доц. Ранков посочи още, че ако се премине само на едно време то може да е зимното, защото е и астрономическото.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   y9gF

Още от Новини