„Има проблем в самото финансиране на „Пирогов“, а не в хората, които работят там. Според мен през „Пирогов“ се реализира влияние, не толкова личен финансов резултат. При тези параметри като недостиг на средства, вероятността за отклоняване на средства в неизвестна посока е малка“. Това каза пред БНТ бившият директор на УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“ доц. Спас Спасков.
„Всеки път, когато се освобождава директор, не само на тази болница, се изважда един и същ аргумент“, посочи той и обясни, че в основата си проблемите на спешната болница се коренят в начините на финансиране на системата.
„Механизмът, по който се получават средствата в лечебните заведения, предопределя трудностите на големите болници като „Пирогов“. Има няколко фактора, който правят медицинската услуга по-скъпа. Едната е броят на персонала. Тъй като болницата е задължена да поддържа 24-часов режим на 100%, е необходимо за всяко работно място да бъдат назначени по 5 човека. В другите болници не е така. Там на едно работно място се назначава човек и четвърт, за да могат да се покриват отпуски, болнични и т.н. Така се получава по-висок разход на фонд „Работна заплата“, защото финансирането е еднотипно – по клинични пътеки, които носят приход. Тоест, има еднаква стойност и в най-малката болница, и в най-голямата. Освен това в „Пирогов“ се работи на 7-часов работен ден, което отново поставя изискване за увеличаване на персонала“, каза бившият директор на спешната болница.
По думите му до увеличаване на разходите води и това, че като единствена спешна болница, към „Пирогов“ се насочват най-тежко болните пациенти.
„Когато една причина се повтаря многократно, трябва да търсим проблема другаде, има проблем в самото финансиране, а не в хората, в директорите на болници по принцип“, изрази мнение той.
„По време на дискусията в Здравната комисия в Народното събрание за случващото се в „Пирогов“ бяха поставени много ясно проблемите на здравеопазването и затова на случилото се трябва да гледаме не с ирония и с лошо око, а да я възприемаме като нещо градивно, защото бяха обяснени в механизмите на финансиране. Надявам се, че те ще бъдат обсъдени от народните представители и там, където се налага да се направи промяна, ще я направят бързо“, посочи доц. Спасков.
Според него предвиденото увеличение на бюджета на НЗОК ще повлияе положително за разрешаването на редица проблеми. „Това ще даде възможност за решаване на много проблеми. Основният проблем в детското здравеопазване не е толкова липсата на болнична база, а самото финансиране“, допълни доц. Спасков.
Той даде пример със заплащането на престоя на дете в реанимация, за който НЗОК заплаща само 20% от реалната себестойност, а останалите средства трябва да се търсят по друг начин, например като се прехвърлят от клинични пътеки.
„В момента детската помощ страда, защото е недобре финансирана“, категоричен бе бившият директор на „Пирогов“.
Доц. Спасков определи твърдението, че спешната болница запада през последните 10-15 години, като прекалено.
По думите му „Пирогов“ е загнезден в общественото мнение като нещото, което не трябва да се закача.
„Почти няма министър, при който да няма „клатене“ на тази болница, аз пък не мога да разбера, защо е необходимо непременно да бъде това“, каза още доц. Спасков.
„Нека да се види първо дали има нещо нередно и тогава да се говори за отстраняване на директора“, призова той.
Според доц. Спасков трябва да има законодателна промяна, в това число и да се предвиди защита на директорите, когато се налага да се прави обществена поръчка в условията на спешност и при непредвидени обстоятелства, какъвто е бил случаят с осигуряването на лекарства за „Пирогов“, след като доставчик е фалирал.
Според него отговорността не е на борда, а категорично на изпълнителния директор, който обаче е длъжен да информира борда на директорите и министъра на здравеопазването, тъй като министърът е реалният собственик на лечебното заведение и трябва да знае какво става там.
„Доколкото знам, директорът на „Пирогов“ е информирал предишния министър, а се знае, че всеки следващ министър работи с активите и пасивите на предходния“, заключи д-р Спасков.
Коментари по темата
Като се блестящи професионалисти,защо директор Димитров скъса на конкурсите 5,6 началника?
Верно бе, проекто-премиерът, който така и не стана премиер, дали няма пръст в тозискандал?
Абе, хора, защо пишете срещу Пирогов, ако Пирогов е западнала болница Вие знаете ли за какво става въпрос в провинцията. Ад е ако се случи нещо в събота и неделя, жив ад.
Никога само електронни рецепти.
Пирогов е несъответстваща на съвременните изисквания болница. Структурно и организационно е умряла и е още в комунизма. Затова и качеството и отношението към болниите са също на онова ниво. Разходите се компенсират с източване на касата. Всеки преминал амбулаторно или лежал се пуска по няколко пътеки в различни клиники. Това е всеобщо известно. Тази болница по тези причини е синоним на престъпно точене на касата и корупция. Освен това само мит е, че спешността е само там. От години вече Св. Ана поема повече спешност от Пирогов. Подобно като спешност са и ВМА, ИСУЛ и Токуда. Но Пирогов е политичека структура. От там стават депутати и проектопремиери.
Да, има сщешни звена в Токуда и ИСУЛ, но с тази разлика, че всичко се плаща!!!! Винаги ти измислят причина и ти казват, че не си спешен случай. Журналистите да отидат и да проверят със скрита камера.
Ами щом ти казват, значи не си спешен. Лекарите определят кой е спешен, не Сульо и Пульо.
Частните болници плюят Пирогов, защото пациентите предпочитат Пирогов. Всички като стане нещо спешно тичат в Пирогов. Затова и онзи Емин, съветника на Тагарев е отишал в Пирогов, а не в Токуда. Хайде стига сте хулили и плюли, че никой незнае кога ще му се наложи да ползва спешна помощ....
Съгласен.
Хинков и Околийски, още ли сте в МЗ-то жалки креатури? Вън, вън, вън......Околийски няма ли да ходи да кара сърф някъде в топлите страни......
И не само те са още в МЗ!