burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Таньо Стефанов: Покрай COVID открихме много хора с тумори на белия дроб

Доц. Таньо Стефанов: Покрай COVID открихме много хора с тумори на белия дроб

COVID инфекцията провокира пневмониите и възпалителните заболявания на плевралната кухина като пиотораксите, които по време на пандемията са зачестили. Това обаче наложи да се правят рентгенографии и скенери и доста тумори на белия дроб са се обективизирали в по-ранен стадий.

Това казва доц. д-р Таньо Стефанов, началник на Отделението по гръдна хирургия към МБАЛ „Бургасмед“, в интервю за „Флагман“.

„Колкото и да са коварни вирусът и последствията от него, многото образни изследвания дадоха възможност при част от случаите туморът на белия дроб да се диагностицира по-рано и да се оперира. Беше възможно да се извършат по-големи по обем интервенции и много хора да бъдат излекувани. Иначе над 80% от пациентите, които пристигат с рак на белия дроб, за голямо съжаление са в по-късен стадий, който е неоперабилен. Ние само установяваме самото заболяване и те вече се поемат от онкотерапевтите и лъчетерапевтите. Все още ракът на белия дроб е бич. Често заболяванията са с доста тежка кардиологична симптоматика, но работим рамо до рамо с нашите кардиолози и анестезиолози, за да може болният да бъде въведен, опериран и излекуван. Екип от лекари с различни специалности са ангажирани с предоперативното, оперативното и следоперативното лечение на болните със злокачествено заболяване на бял дроб“, уточнява доц. Стефанов.

Той подчертава, че основната патология в лечебното заведение са злокачествените заболявания на бял дроб, на плеврата, на гръдния кош, на медиастиума.

„Има и тумори на хранопровода, но те са много по-малко изявени. Затова съветвам да се прави рентген на гръден кош, въпреки че хората имат голям страх от облъчването. Днес рентгеновите апарати са дигитални и много по-щадящи. По-продължителна суха кашлица, „безобидно“ отслабване, кръвохрак или тромбоза на вените на крайниците може да са сигнал, че има заболяване и най-често това е в белия дроб. Тези симптоми не трябва да се неглижират и е редно да се направи снимка, да се потърси консултация със специалист пулмолог“, категоричен е доц. Стефанов.

По думите му от доброкачествените заболявания най-честите случаи са с пневмоторакс и плеврални изливи. От спешната хирургия най-чести са травматизмът с пневмохемоторакса и контузията на белия дроб, а след прекарани бронхопневмонии усложненията са пиоторакс и абсцес на белия дроб.

Снимка: "Флагман"

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wkX*

Още от Новини