burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Тонев: Трябва да свикнем с наличието на COVID

Доц. Тонев: Трябва да свикнем с наличието на COVID

Трябва да свикнем с наличието на COVID. Тази болест няма да изчезне с магическа пръчка и ще установяваме случаи още дълго време. Това каза пред БНР депутатът от „Продължаваме промяната“ и председател на Комисията по здравеопазване в парламента доц. Антон Тонев.

„Този пандемичен ефект, който имахме последните две години, няма да се завърне. Най-вероятно вирусът ще се среща още дълги години на принципа на грипните вълни, но без да има такова тежко влияние както върху здравния статус на населението, така и върху икономиката“, допълни той.

Доц. Тонев припомни, че от днес отпадат част от мерките – тези, които блокират бизнеси и затварят заведения, но „зеленият сертификат“ остава за пътуване в рамките на ЕС.

„Трябва да признаем, че за нашата страна най-големият стимул за ваксинация остава страхът от пандемията. И логично, когато всички данни показват, че успяваме да преодолеем болестта, намалява желанието за ваксинация. Ние, като изпълнителна и законодателна власт, ще продължим да стимулираме ваксинацията, но в момента с наличието на други сериозни кризи, през които минава обществото ни, тази информация не е толкова злободневна, което съвпада и с добрите резултати, които получаваме всеки ден. Истината обаче, която като лекар не мога да прескоча, е, че все още имаме доста болни в болниците, все още загиват наши граждани и пандемията не трябва да се подценява“, подчерта той.

По думите на депутата вече са минали три седмици от началото на влизането на украинските бежанци у нас и не се наблюдава рязко повишаване на заболеваемостта от COVID-19 на регионално ниво, тъй като бежанците са концентрирани основно в районите на Варна и Силистра. „Не очакваме нова вълна от коронавирус с навлизането у нас на украински граждани“, заяви доц. Тонев.

Той изтъкна, че от  90 000 навлезли бежанци у нас около 40-50 хиляди са останали в страната ни. Около 150 бежанци пък са потърсили Спешна или планова помощ у нас и са получили такава.

„Обсъждаме с МЗ и министерство на финансите под каква форма да бъдат подпомогнати здравните заведения, които оказват медицинска помощ на бежанците, без да изпитват притеснение, че тази помощ няма да остане неразплатена. Основен акцент са хронично болните – от диабет и с онкологични заболявания, които трябва да получат временна помощ и да бъдат предпазени от увеличение“, каза още доц. Тонев.

Той допълни, че предстоят и законодателни промени, като тази седмица се финализират преговорите между трите институции и ще бъдат внесени за обсъждане промените.

Доц. Тонев посочи, че парите за здраве тази година ще обезпечат здравеопазването и на българските граждани. Увеличението е значително в доболничната помощ, което ще подобри достъпа. „Това показва, че здравеопазването ще бъде приоритет за нашето правителство през следващите няколко години“, каза той. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5#JT

Още от Новини