burevestnik.bg - Мобилна версия


50 години Дружество на кардиолозите в България

Доц. Трайков: Безплатна трябва да бъде комбинираната терапия на сърдечносъдовите заболявания

Има още много какво да се прави и в кардиологичната рехабилитация, смята председателят на ДКБ

Доц. Трайков: Безплатна трябва да бъде комбинираната терапия на сърдечносъдовите заболявания

„Новото предизвикателство пред Дружеството на кардиолозите сега е промоцията на сърдечносъдовото здраве. Обръщаме знака – той вече е „здраве“, а не „болест“. Това заяви пред БНТ председателят на ДКБ доц. Васил Трайков.

Той подчерта, че пътят, който е извървяло дружеството за своите 50 години, е дълъг и ползотворен.

„Положиха се много усилия за обучение на младите колеги, усъвършенстване на кардиолозите, въвеждането на препоръките, които Европейското дружество по кардиология публикува, превеждането и предоставянето им на всички наши членове са наши категорични постижения“, каза доц. Трайков.

По думите му превенцията е много съществена част от Националния план за сърдечносъдово здраве, а основна задача е идентифицирането на рисковите фактори сред големите групи от хора.

„Контролът на рисковите фактори и много важен – контрол на тютюнопушенето, на начина на хранене, физическата активност и затлъстяването, обездвижването, стресът. Те засягат цялата популация и ние трябва да въведем мерки за популационна грижа – т.е. за цялото население, а не за болните хора, и това трябва да стане с огромна обществена подкрепа“, коза той.

Доц. Трайков обърна внимание и на фамилната обремененост със сърдечносъдово заболяване, като подчерта, че хората, при които тя е налице, следва да бъдат внимателно наблюдавани и насочено профилактирани.

„Но те също трябва да имат активно поведение и да се придържат към начин на живот, който е подходящият за тях“, отбеляза кардиологът.

Той коментира и темата за безплатните лекарства за сърдечносъдови заболявания.

По думите му това е една важна стъпка, която лекарите одобряват, но виждат в нея само една първа стъпка.

„Засега мярката у нас засяга единствено монотерапията, а европейските препоръки са за прилагане ни комбинирана терапия. Има още много път да се извърви. Това е една базисна терапия на артериалната хипертония, която се реимбурсира на 100%, а тя в повечето случаи не е достатъчна. Редица медицински изделия също имат нужда от подобряване на реимбурсацията, при някои импланти например“, подчерта председателят на Дружеството на кардиолозите.

„Има много работа да се свърши и по отношение на рехабилитацията на сърдечносъдовите заболявания, това е изключително важен въпрос, за да могат хората след инфаркт или тези, които са със сърдечна недостатъчност, да се върнат обратно в обществото. Там има още много, което трябва да се направи“ , каза още доц. Трайков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2eqQ

Още от Новини