burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. д-р Марин Атанасов: Хората с диабет да си преглеждат очите и без да имат оплаквания

Оток на макулата може да настъпи дори при добър гликемичен контрол

Доц. д-р Марин Атанасов: Хората с диабет да си преглеждат очите и без да имат оплаквания

През изминалата седмица стартира информационна кампания, инициирана от Портал на пациента „Зрението е всичко. Прегледай се”. Тя е  посветена на диабетния макулен едем и на влажната възрастово обусловена дегенерация на макулата с мото

За мисията на кампанията и за заболяванията на окото, свързани с диабета, разказва новоизбраният председател на Българското дружество по офталмология доц. Марин Атанасов от УМБАЛ „Св. Георги” Пловдив.

Доц. Атанасов, какви са целите на информационната кампания „Зрението е всичко. Прегледай се”?

Заболяванията на ретината и специално на тази част от нея, която отговаря за финото зрение – макулата, са една от водещите причини за слепота в света. В тази кампания се фокусираме върху диабетния макулен едем и върху влажната дегенерация на макулата. Диабетът по своята същност засяга окото като съдово заболяване, поради което настъпват промени в макулата, които могат да намалят значително здрението. Много важно е всеки пациент с диабет да бъде информиран, че заболяването засяга всички органи и системи в човешкото тяло. Но може би най-тежката инвалидност, която настъпва от диабета, е слепотата. Около една трета от пациентите с диабет, които са 7 – 8% от населението на България, имат някакви прояви на диабетна ретинопатия, а част от тях може да стигнат до тежка зрителна инвалидност. Поради тази причина е изключително важно тези пациенти да бъдат информирани и активно да следят своето състояние, включително когато нямат оплаквания. Това са пациентите, които подлежат на истинска и ефикасна профилактика, докато все още нямат оплаквания. За съжаление, когато вече се появят оплаквания за намалено или замъглено зрение, това означава, че е настъпило увреждане и имаме усложнение от диабета. Нашата цел като офталмолози е да обхванем тези пациенти и да ги лекуваме преди да настъпят усложненията.

Как могат да се третират усложненията от диабета, свързани със зрението?

Част от усложненията от диабет, които засягат очите, са развитие на непролиферативна и пролиферативна диабетна ретинопатия. Когато това усложнение бъде хванато в началото, може да се приложи лечение с лазер. То е световният златен стандарт за профилактика на диабетната ретинопатия, защото предотвратява преминаването на непролиферативната, по-леката форма, в пролиферативна диабетна ретинопатия. Втората форма е свързана с разрастване на новообразувани кръвоносни съдове, които са крайно непълноценни, кървят, създават мембрани, отлепват ретината и могат да доведат до слепота.

Друг аспект на усложненията на диабета е засягането на макулата – диабетния макулен едем (оток). Оток на макулата може да настъпи дори при пациенти с добър гликемичен контрол, които според ендокринолозите не са рискови. Те нямат изразени признаци на ретинопатия, но могат да развият макулен едем. При тях е много важно ранното разпознаване и ранното третиране на макулния едем. За щастие, ние вече имаме възможност да повлияем медикаментозно това усложнение на диабета.

Какви профилактични прегледи се правят за тези усложнения?

Всеки пациент с диабет е диспансеризиран при своя личен лекар и трябва да бъде изпращан поне веднъж годишно на очен преглед. Защото хората с диабет трябва да бъдат активно наблюдавани. Разбира се, не можем да вменим цялата отговорност за ранното откриване на макулния едем и на диабетната ретинопатия на личните лекари и на ендокринолозите. Затова организираме настоящата кампания – да бъдат информирани самите пациенти и активно да търсят преглед при офталмолог поне веднъж годишно, дори и по-често, ако имат някакви оплаквания.

Пациентските организации също подпомагат информираността сред хората с диабет. Целта на всичко това е пациентите активно да търсят консултация с офталмолог.

Ние, офталмолозите, от своя страна, преглеждаме за признаци на диабетна ретинопатия всеки човек с диабет или с фамилна обремененост, дори всеки, който идва при нас само за предписване на очила, защото може да не знае, че има диабет. Впрочем, когато не е имало тестове за кръвна захар и захар в урината, диабетът обикновено е бил откриван от офталмолога по кръвоизливите, които вижда по очното дъно.

Хора на каква възраст съветвате да минават годишно на очен преглед?

Диабетът е два типа и засяга практически всички възрасти – от детска до дълбока старост. Така че всеки пациент, независимо дали има диабет тип 1 или тип 2, трябва да следи за очното си здраве. Дори най-малкото кръвоизливче и оток от повишената съдова пропускливост в този деликатен орган може да предизвика много тежки увреждания. Затова нашите усилия са насочени към рисковата група от пациенти със захарен диабет или с фамилна обремененост за диабет. Те трябва да преминават задълбочен очен преглед, чрез който да се открият най-ранните признаци на диабетна ретинопатия в нейната непролиферативна фаза. Важно е да ги открием навреме, защото само тогава можем да им повлияем ефективно.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   raF2

User Avatar Един ОПЛ на 33 04.12.2019 10:53:46

Доцент Атанасов малко да вземе да се пообразова нормативно , преди да приказва. По НРД и приложенията му, ОПЛ диспансеризира само диабетиците с втори тип диабет на диета и перорална терапия, останалите са при ендокринолозите. И очен преглед на късметлиите в нашите регистри се полага веднъж на ДВЕ години! Факт!

User Avatar Гост 04.12.2019 20:19:53

Маринчо, да не би да те е стимулирала финансово една фарма, дето името й започва с "Б", та плещеш толкова вдъхновено по медиите?

Още от Новини