burevestnik.bg - Мобилна версия


Държавна помощ за областните болници предлага ГЕРБ

Държавна помощ за областните болници предлага ГЕРБ

МЗ да субсидира областните многопрофилни болници „за изпълнение на държавната политика за здравето на нацията и за осигуряване на защитата на живота и здравето на населението в съответната област при възникване на бедствие по смисъла на Закона за защита при бедствия“. Това предлагат проф. Костадин Ангелов и група народни представители от ГЕРБ-СДС с промени в Закона за лечебните заведения.

В мотивите си депутатите подчертават, че областните болници изпълняват обществено важни задачи при бедствия, аварии и кризи и поемат основната тежест и негативи в такива ситуации, като дават пример с COVID-19. Те допълват, че по време на COVID пандемията тези лечебни заведения са претърпели и най-много негативи, като финансови загуби, загуба на медицински персонал, намалял поток пациенти и т.н.

Областните многопрофилни болници за активно лечение са структурите, които първи посрещат и лекуват спешните пациенти, пострадалите от катастрофи, бедствия и аварии, например катастрофата в Хитрино, атентата в Сарафово и др., посочват още народните представители.

„Освен поемането на пациенти, пострадали при извънредни ситуации, върху тях лежат и редица незадължителни за останалите болници задължения, възложени по силата на законови и подзаконови разпоредби, гарантиращи изпълнението не само на здравната политика на областно ниво, но и политики в социалната и съдебната система. В изпълнение на тези задачи областните многопрофилни болници за активно лечение са длъжни да поддържат медицински звена или съпътстващи структури, които за другите не са задължителни, като напр. Съдебна медицина, Патоанатомия, Мултипрофилни спешни отделения, Отделения за трансфузионна хематология, Инфекциозно отделение, ТЕЛК и други., а това означава разходване на финансов ресурс, поддържане на кадрови потенциал, без адекватно финансиране за тези дейности“, отбелязват още от ГЕРБ-СДС, като допълват, че областните болници също така изпълняват и социални функции, като лекуват социално слаби и неосигурени пациенти.

„При трайно наложено хронично недофинасиране и все повече увеличаващи се задължения към доставчици, носещи допълнителна задлъжнялост, тези лечебни заведения често са на ръба на фалита, но предвид публичния характер на принципала им не могат нито да се преструктурират, нито да обявяват ликвидация или несъстоятелност по Търговския закон. Това прави областните многопрофилни болници за активно лечение неконкурентноспособни в сравнение с останалите участници на пазара на медицинските услуги.

Всичко това налага да се даде законова възможност за допълнително финансиране областните многопрофилни болници за активно лечение“, аргументират се вносителите на промените.

Според изчисленията на депутатите, тяхното предложение би коствало на бюджета допълнителни около 5 млн. лв. месечно, или 60 млн. лв. на година.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   JCf$

User Avatar Гост 03.12.2022 15:11:10

А за общинските болници? Идиоти! Пълните гушите на частниците.

User Avatar чукча 02.12.2022 14:31:19

Но пък 30млн. лв. за чирковата болница се дадоха от раз, без дебати и коментари.

User Avatar Гост 02.12.2022 12:10:14

А иначе са най-конкурентни. Комунисти!

User Avatar Гост 02.12.2022 12:05:33

Нищо не са 60 милиона за всички. Та той открадна от Александровска 70 милиона. Куче влачи, диря няма. За ГРОБ е важно да се краде.

Още от Новини