burevestnik.bg - Мобилна версия


Според доклад на здравния министър

Държавните болници със 120 млн. дългове за лекарства

Едва три болници на печалба

Държавните болници със 120 млн. дългове за лекарства

Най-голям дял сред задълженията на държавните и общинските лечебни заведения към доставчици се пада на плащанията за лекарства. Това става ясно от доклад на министъра на здравеопазването проф. Николай Петров, изпратен до председателя на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова.

Общият размер на задълженията на държавните и общинските болници към 31-ви декември 2016 г. е в размер на 509 089 000 лв. Припомняме, справка на ресорното министерство, изготвена за Zdrave.net, показва, че те продължават да се увеличават, като към края на март тази година вече надхвърлят 513 млн. лв.

Най-голям дял в размера на задълженията към края на 2016 г. се пада на тези към доставчици, които представляват 86% от общите дългове на болниците, а от тях най-голямо е перото на дълговете за медикаменти – 28% или над 120 млн. лв. Разходите за лекарства са едно от перата, по които се отчита непрекъснат ръст. През изминалата седмица въпросът бе повдигнат от здравния министър проф. Николай Петров, който съобщи данни за това как лечебни заведения са купували медикаменти на цени в пъти по-високи от тези в Позитивния лекарствен списък и по този начин лечебните заведения са били ощетявани със суми, надхвърлящи 600 000 лв.

Втори по тежест се нареждат задълженията за медицински консумативи  - 18,83% или над 78 млн. лв., следвани от тези към доставчици на електро- и топлоенергия, храна, горива и други.

Едва три болници от тези с държавна и общинска собственост не отчитат загуби и за тях от МЗ посочват, че не е нужна намеса на ресорното ведомство  – това са МБАЛ „Стамен Илиев“ в Монтана, УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ в София и УМБАЛ „Георги Странски“ в Плевен.

В доклада на проф. Петров се посочва, че през 2016 г. близо 80% от болниците с над 50%  държавна собственост успяват да запазят в голяма степен стабилно финансово състояние. В останалите 20% обаче или 13 лечебни заведения се налага преобразуване, преоценка на активите или намаляване на капитала и като цяло изготвяне на оздравителни програми.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   KqHM

Още от Новини