burevestnik.bg - Мобилна версия


Е-търгът за лекарства - по-ниски цени, равнопоставеност на болниците и край на „бумащината“

Е-търгът за лекарства  - по-ниски цени, равнопоставеност на болниците и  край на „бумащината“

По-ниски цени на лекарствата, равнопоставеност на болниците, намаляване на „бумащината“ и тежките административни процедури – това ще са основните ползи от централизирания търг за лекарства, увериха представители на фирмата „Контракс“, разработила и електронната платформа, която вече се ползва от МЗ. Подробности за нея бяха дадени в ефира на Дарик от Маргарита Митова, бизнес аналитик в областта на здравните системи, и Драгомир Манов, директор „Развойна дейност”.

Манов припомни, че чрез платформата централизирано ще се провеждат търгове, които до момента са се провеждали от отделните болници. „Когато болницата провежда търг сама за себе си, тя не се контролира. Това води до ситуации, че различни болници купуват едни и същи лекарства, понякога над пределните цени“, посочи той. Манов допълни, че при сегашната уредба се създават трудности за по-малките болници, защото никой не се явява на обявените от тях търгове.

Представителите на фирмата припомниха и прогнозите на Министерство на здравеопазването за очакваните намаления на цени на медикаментите с между 5 и 20%, като посочиха, че това ще се постигне чрез окрупняването на заявките на болниците. За пример те дадоха общата заявка на болниците за 1,3 млн. литра глюкоза или 2,6 млн. банки, която вече е подадена чрез платформата.

Те обясниха и как точно работи платформата - след като се съберат всички заявки от болниците за медикаменти, се обявява тръжна процедура за сключване на рамково споразумение. След това всички търговци на едро подават своите оферти и на класираните на първите места се предлага споразумение. На следващия етап самите болници провеждат минитърг именно с тези фирми, от които печели един, предложил най-ниската цена. Основното в платформата е, че тя ще следи фирмите да не подават цени над референтната в позитивния лекарствен списък, разясниха представителите на фирмата.

Те коментираха и отпадането на системата за пръстова идентификация в болниците и връщането към регистрацията с лична карта, като засегнаха и въпроса за евентуалното чекиране с копия, изтъквайки, че това по същество представлява документна измама.

„Когато се прави такава регистрация, администраторът на болницата, който приема личната карта, удостоверява със своя електронен подпис, че всъщност е взел лична карта и я прекарал през четеца“, обясни Манов. Според Митова решение в тази насока биха могли да бъдат скенери, които обаче биха натоварили значително болниците с допълнителни разходи. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5*4%

User Avatar Piko 04.08.2017 14:58:57

Този мошенник си оправдава комисионната! Лъжеш, животина безпародная!

Още от Новини