Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC) обяви резултатите от последния анализ на разпространението на вируса Oropouche (OROV). Според представените данни през юни и юли 2024 г. за първи път в страни от ЕС са регистрирани 19 внесени случая на болестта OROV, всички свързани с пътуване в Куба или Бразилия.
Над 8 000 случая са докладвани в Южна Америка, Централна Америка и Карибите от януари 2024 г., насам допълват от ECDC.
OROV се пренася главно от мушицата Culicoides paraensis, която е широко разпространена в Америка, но не и в Европа. Няколко вида комари също са възможни вектори на вируса, припомнят експертите.
Рискът от инфекция с OROV за граждани, пътуващи до или пребиваващи в епидемични зони в Южна Америка, Централна Америка и Карибите, понастоящем се оценява като умерен.
Рискът обаче се увеличава за тези, които посещават силно засегнати райони, особено в северните щати на Бразилия или региона на Амазонка, както и тези, които не вземат адекватни лични предпазни мерки, предупреждават от институцията.
Рискът от излагане на хора на OROV в ЕС/ЕИП се счита за много нисък, въпреки вероятния внос на допълнителни случаи на OROV, тъй като компетентните вектори отсъстват от континентална Европа, добавят оттам.
Болестта на OROV може да се прояви с остър фебрилитет, главоболие, гадене, повръщане, мускулни и ставни болки и понякога по-тежки симптоми. Прогнозата за възстановяване е добра и фаталните изходи са изключително редки. Няма ваксини за предотвратяване или специфични лекарства за лечение на болестта OROV, обясняват от ECDC.
Последните данни показват, че инфекцията с OROV по време на бременност може да доведе до тежки последици, включително спонтанен аборт, проблеми в развитието и деформации на плода.
Като се има предвид голямото потенциално въздействие на вродената OROV инфекция, както и това, че районите, засегнати от OROV, също се класифицират като региони с настоящо или предишно предаване на вируса Zika (ZIKV), препоръката към бременните жени е да следват съветите за пътуване, свързани и с двете инфекции. Експертите припомнят още, че свързаните рискове, какъвто е този, са особено опасни и неблагоприятни.
Личните предпазни мерки за намаляване на риска от ухапвания включват използването на репеленти, носенето на ризи с дълги ръкави и дълги панталони и използването на третирани с инсектицид фини мрежи против комари по време на почивка.
Тези мерки са от съществено значение за осигуряване на защита от ухапвания в помещения, които не са достатъчно защитени (с мрежи с фина мрежа на вратите и прозорците) или климатизирани, както и по време на дейности на открито.
Повишената осведоменост сред здравните специалисти за пътуващите, завръщащи се от райони с активно предаване на OROV, съчетана с адекватни лабораторни диагностични възможности е от съществено значение за ранното откриване на случаи, свързани с пътуване, подчертават от ECDC.
Тъй като симптомите на заболяването OROV могат да бъдат подобни на други арбовирусни инфекции като денга, чикунгуня или зика, трябва да се извърши лабораторно изследване за OROV, ако други тестове за заболявания с обща етиология дадат отрицателен резултат.
Създадената Лабораторна мрежа за нововъзникващи вирусни заболявания (EVD-LabNet) ще предостави подкрепа за изграждане на лабораторни диагностични възможности за откриване на OROV инфекции на членовете на лабораторната мрежа в страните от ЕС и ЕИП, уверяват от ECDC.
Коментари по темата
Копейки навсякъде!! Невероятна пропаганда и тук! Това е портал за здраве, хайде беж при лудия Коце да му мятате метани.
Демократите в америка като видят , че няма да спечелят изборите наказват целия свят с някъкв вирус за да подържат еврейската пропаднала демократичеса гнусна партия
Повръщане,главоболие,може и по тежки симптоми.кой са,смърт няма,много опасен вирус
БЪЛГАРИЯ НЕ ЗАКУПИ ПОЖАРНА ЗА ЛИСТОПАДА НЕКА ДА СИ ГОВОРИ СЪС СЪСЕДИТЕ СЕГА
Безплатен дар от англо- краварските лаборатории в Украйна, създадени заради Русия, разпространяван от шпионите на МИ-6 и Сереуто.