burevestnik.bg - Мобилна версия


ЕMA: Бустерните дози през 4 месеца крият риск от претоварване на имунната система

Експерти на СЗО анализират възможностите за промени в състава на ваксините според динамиката на ситуацията

ЕMA: Бустерните дози през 4 месеца крият риск от претоварване на имунната система

„Стратегията за даване на бустери на всеки 4 месеца хипотетично крие риск от претоварване на имунната система на хората и може да доведе до умора на населението“. Това заяви на брифинг ръководителят на Отдела за ваксинационни стратегии при Европейската агенция по лекарствата ЕMA Марко Кавалери, цитиран от световните агенции.

Европейският лекарствен регулатор изрази съмнения относно необходимостта от втора бустерна доза ваксина срещу COVID-19, като се мотивира с липса на данни към момента, които да подкрепят такъв подход в контекста на бързо разпространяващия се вариант омикрон.

„Докато използването на допълнителни бустери може да бъде част от плановете за действие при извънредни ситуации, многократните ваксинации на кратки интервали не биха представлявали устойчива дългосрочна стратегия“, каза Марко Кавалери.

По думите му са необходими повече данни за въздействието на новия вариант върху ефекта на ваксините и по-добро разбиране на еволюцията на настоящата вълна, за да се реши дали е необходима специфична за омшикрон ваксина.

„Важно е да има сериозна дискусия около избора на състава на ваксината, за да сме сигурни, че имаме стратегия, която не е само моментна реакция, важно е също така и да се опитаме да измислим подход, който ще бъде подходящ, за да се предотврати и бъдещ вариант на вируса“, каза той.

EMA заяви, че в момента води разговор с компаниите, разработващи ваксини, в случай че има нужда от актуализирана ваксина, но добави, че всяка такава промяна ще трябва да бъде координирана в световен мащаб.

Подобна позиция изрази и СЗО, основавайки се на заключенията на Техническата група съветници по състава на ваксините и на Стратегическа експертна група по имунизациите SAGE.

„След непрекъсната оценка на информацията за преобладаващо циркулиращите варианти на вируса, предизвикващи безпокойство (VOC), с техните главни характеристики – скорост на разпространение, клинична тежест, вирулентност, генетични, антигенни и фенотипни качества, в това число и потенциал за имунно избягване (escaping), както и с постъпващата информация от производителите, Техническата група ще излезе с препоръка относно състава на ваксината срещу COVID-19, която потенциално може да бъде разработена или като моновалентна срещу преобладаващ циркулиращ вариант, или като мултивалентна, получена от различни варианти“, посочват от СЗО.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   MQ6r

User Avatar rejf 18.01.2022 20:43:54

Има и данни, че освен сперматозоидите може да се стигне и до влошаване на еректилната способност при заразяване с КОВИД 19 при мъже без ваксинация ! Честотата на половите контакти намалява с около 50%. Кое е по-важно в случая - фертилитет или еректилна дисфункция?

User Avatar Костя Копейкин 14.01.2022 00:13:45

Искам Спутник и Путин.

User Avatar Гост 12.01.2022 20:02:23

Бустерната доза със СПУТНИК няма такива рискове! Вервайте! ХА ХА ХА ХА

User Avatar Имунолог 12.01.2022 18:52:31

Явно критичната маса сред научните среди е вече достигната.

User Avatar Гост 12.01.2022 18:06:06

Да се чудиш на кого да вярваш вече! ЕМА говори едно, Макрон и германците - друго. Айде да се напечелят тия фарма - мафиоти и политиците, та да си върнем нормалния живот.

Още от Новини