Да бъде осигурено производство на ваксини в ЕС и достатъчен запас за държавите членки чрез предварителни споразумения за закупуване с производителите на ваксини посредством Инструмента за спешна подкрепа, също така да се осигури допълнително финансиране и други форми на подкрепа, които могат да бъдат предоставени в допълнение към тези споразумения. Това е един от принципите, на които стъпва Стратегията на ЕС за ваксините, представена публично днес съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия.
Вторият основополагащ принцип се отнася до готовността на Евросъюза да пристъпи към адаптиране на регулаторната рамка спрямо извънредните обстоятелства в момента и да използва възможностите на съществуващата регулаторна гъвкавост, за да бъде ускорен цялостния процес - разработване, разрешаването и осигуряване на наличността от ваксини при спазване на стандартите за качество, безопасност и ефикасност.
Стратегията има за цел да гарантира качествени, безопасна и ефикасни ваксини за всички граждани на ЕС, като същевременно насърчава усилията за солидарност с целия свят, подчертават от ЕК. В крайна сметка документът набелязва стъпките, които ще доведат до бърз и възможно най-ранен достъп до ваксини за държавите от ЕС и техните граждани, отбелязват от ЕК.
По повод представянето на документа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви:
„Време е за наука и за солидарност. Няма нищо сигурно, но аз съм убедена, че можем да мобилизираме ресурсите, необходими за откриване на ваксина, и да победим вируса веднъж завинаги. Трябва да сме готови да произведем и въведем такава ваксина в цяла Европа и по света. Тази ваксина ще бъде пробив в борбата с коронавируса и свидетелство за това, което партньорите могат да постигнат, когато обединят своите знания, изследвания и ресурси. Европейският съюз ще направи всичко по силите си, за да осигури достъп до ваксина на всички хора по света, независимо от това къде живея“.
Припомняме, Инициативата „Глобален отговор“ на ЕС за набирането на средства за създаването на достъпна ваксина и лечение срещу COVID-19 успя да събере близо 9,5 млрд. евро. Преди дни четири европейски държави – Германия, Франция, Италия и Нидерландия подписаха договор с фармацевтичната компания АстраЗенека за 400 млн. дози ваксина срещу новия коронавирус, като заплатената сума, според Агениця Ройтерс е 750 млн. евро.
Френският президент Еманюел Макрон пък обяви, че Франция ще отпусне средства за да насърчи производството на ваксини в заводите на друг фармацевтичен гигант – Санофи. Макрон посети заводите на компанията в Лион и обеща 610 млн. евро инвестиции за разработването на ваксини във Франция.
Прогнозите за срока, в който светът ще може да разчита на ваксина срещу коронавируса са различни, но според експерти е много вероятно това да се случи преди края на тази година.
Коментари по темата