burevestnik.bg - Мобилна версия


ЕК наложи глоба на Teva за нелоялна конкуренция при широко прилагано лекарство за МС

ЕК наложи глоба на Teva за нелоялна конкуренция при широко прилагано лекарство за МС

Европейската комисия (ЕК) съобщи, че е глобила компанията производител на генерични лекарства Teva с над 460 млн. евро за неправомерно търсене на патентна защита за своето лекарство за множествена склероза и за омаловажаване на конкурентно лекарство от конкурентна компания, предаде Асошиейтед прес.

Според ЕК TEVA е „злоупотребила с патентната система, за да разшири изкуствено патентната защита“ за своето популярно лекарство за мултиплена склероза Copaxone с активна съставка глатирамер ацетат.

„За да постигне това, Teva проведе „кампания за омаловажаване“ (disparagement campaign) срещу Synthon, единствената друга компания с разрешено лекарство в Европа, съдържащо глатирамер ацетат“, се посочва в изявление на комисията.

„Teva разпространи информация, противоречаща на констатациите на здравните власти, с цел да посее съмнение относно безопасността, ефикасността и терапевтичната еквивалентност на конкурентния продукт“, допълват от ЕК в изявлението.

В него се посочва още, че служителите на Teva са се насочили към лекари и групи, участващи в ценообразуването и реимбурсирането на разходите за лекарства, „с цел да забавят или блокират навлизането на конкурента“ в няколко страни.

В изявление Teva заяви, че не е съгласна с решението на ЕК, което окачествява като „базирано на правни теории, (...) които са крайни, непроверени и неподкрепени от факти“. Компанията обяви още, че възнамерява да обжалва решението и че подкрепя общността на пациентите с мултиплена склероза от 1996 г.

ЕК обаче смята, че действията на Teva може да са попречили на много страни от цяла Европа да реализират значителни икономии, закупувайки други версии на лекарството, които по всяка вероятност са с 80% по-евтини от Copaxone.

„Teva ще трябва да плати глоба от 462,6 млн. евро и да се въздържа от подобни практики в бъдеще“, категорични са от ЕК.

Миналата година Teva беше осъдена да плати 225 млн. долара за уреждане на такси за фиксиране на цени в САЩ, свързани с продажбите на лекарство за понижаване на холестерола. Министерството на правосъдието на САЩ каза, че споразумението също изисква Teva да се откаже от бизнеса си за производство и продажба на лекарството правастатин, генерична версия на продукт с търговска марка Pravachol.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   t1VZ

Още от Новини