Предложени от Европейската комисия реформи в регламентите на ЕС в областта на лекарствената политика ще доведат до значително спестяване на средства в националните бюджети за здравеопазване и ще създадат нови работни места.
Това твърдят в свое становище от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА). От там призовават правителството да подкрепи предложенията на ЕК, така че българските пациенти да имат по-добър достъп до качествени и по-евтини лекарства.
Съгласно действащите правила, когато една фармацевтична компания създаде нов лекарствен продукт, нейната молекула обикновено е защитена както от двадесетгодишен патент, така и от Сертификат за допълнителна защита (СДЗ), който й позволява да продължи своето пазарно безконкурентно доминиране до още пет години. В резултат на това, производителите на генерични лекарствени продукти в ЕС трябва да отложат предлагането на по-достъпни версии на въпросните оригинални лекарствени продукти, докато не изтече СДЗ, въпреки че лекарственият продукт вече е с изтекъл основен патент.
Сега Европейската комисия предлага „освобождаване на производството от СДЗ“, което би позволило генеричните производители да произвеждат лекарствени продукти за износ в територии, където не се прилага СДЗ през петгодишния период. По този начин по-достъпни лекарства ще бъдат доставяни на пазарите значително по-рано, посочват от БГФармА, като отбелязват, че това решение също така ще предостави на генеричните производители възможности за създаване на нови работни места в този процес.
„Освобождаването на производството от СДЗ е изключително положително предложение за България. То ще осигури на Българските пациенти по-достъпни лекарства. По този начин ще бъдат спестени средства както за пациентите, така и за националния здравен фонд и за цялото българско здравеопазване. Ако предложението бъде прието, то ще гарантира правата на интелектуална собственост на иновативните фармацевтични компании, като едновременно с това ще отвори международните пазари за производителите на генерични лекарствени продукти. В България единствено генеричната промишленост има производствени мощности и виждаме изключителен шанс и потенциал за създаване на нови работни места във фармацевтичния сектор у нас“, коментира председателят на УС на БГФармА Николай Хаджидончев.
Българските и европейските производители на генерични лекарствени продукти призовават отпадането на СДЗ да се прилага към всички лекарства под патент - съществуващи и бъдещи, особено за случаите с няколко широко използвани но скъпи лекарствени продукти, чиято защита изтича в рамките на следващите две години.
БГФармА призовава правителството за решителна подкрепа на предложените промени, касаещи включването на „ден 1 пускане на пазара“. Така генеричните производители ще имат възможност да разработят производството на лекарствения продукт, да го складират с готовност и възможност да го предложат на пазара от ден 1 на отпадането на патента. Това би позволило на пациентите от ЕС да получат незабавна възможност за лечение с по-достъпни генерични лекарствени продукти веднага след изтичането на СДЗ, обясняват от Асоциацията.
Коментари по темата