Европейската комисия представи план за действие на ЕС, насочен към укрепване на киберсигурността на болниците и доставчиците на здравно обслужване. Този план за действие беше обявен в политическите насоки на председателката Фон дер Лайен като ключов приоритет през първите 100 дни от новия мандат. Инициативата е важна стъпка в защитата на сектора на здравеопазването от киберзаплахи, отбелязват от ЕК.
Подобряването на капацитета за откриване на заплахи, готовност и реакция на болниците и доставчиците на здравни услуги ще създаде по-безопасна и по-сигурна среда за пациентите и здравните специалисти, подчертават от там.
Цифровизацията води до революция в здравеопазването, като дава възможност за по-добри услуги за пациентите чрез иновации като електронни здравни досиета, телемедицина и диагностика, основана на ИИ. Кибератаките обаче могат да забавят медицинските процедури, да създадат пречки в спешните отделения и да нарушат жизненоважни услуги, които в тежки случаи биха могли да окажат пряко въздействие върху живота на европейците. През 2023 г. държавите членки съобщиха за 309 значителни инциденти в областта на киберсигурността, засягащи сектора на здравеопазването — повече, отколкото в който и да е друг критичен сектор, посочват от ЕК.
В плана за действие се предлага ENISA – Агенцията на ЕС за киберсигурност, да създаде общоевропейски център за подкрепа на киберсигурността за болниците и доставчиците на здравно обслужване, като им предоставя персонализирани насоки, инструменти, услуги и обучение. Инициативата се основава на по-широката рамка на ЕС за укрепване на киберсигурността в критичната инфраструктура и бележи първата специфична за сектора инициатива за внедряване на пълния набор от мерки на ЕС за киберсигурност.
Накратко, планът за действие е съсредоточен върху четири приоритета:
Планът за действие ще се изпълнява съвместно с доставчиците на здравно обслужване, държавите членки и общността в областта на киберсигурността. С цел допълнително прецизиране на най-ефективните действия, така че пациентите и доставчиците на здравно обслужване да могат да се възползват от тях, Комисията скоро ще започне обществена консултация по този план, отворена за всички граждани и заинтересовани страни, уточняват от ЕК.
Планът за действие е началото на процес за подобряване на киберсигурността в сектора на здравеопазването. Конкретни действия ще бъдат въведени постепенно през 2025 г. и 2026 г. Резултатите от консултацията ще бъдат включени в допълнителни препоръки до края на годината.
Коментари по темата
Демагози... Сигурност! А у нас хората продължават да си крещят имената и ЕГН-тата в аптеките ... ха ха ха
ХАХАХААХ! Точно казано!