burevestnik.bg - Мобилна версия


ЕК се опитва да преодолее зависимостта от Китай и Индия по отношение на лекарствата

Стартира нова здравна програма EU4Health с бюджет 9,4 млрд. евро

ЕК се опитва да преодолее зависимостта от Китай и Индия по отношение на лекарствата

Европейската комисия представи в Брюксел нова здравна програма, финансирана с 9,4 млрд. евро, наречена EU4Health ("ЕС за здраве"), съобщи информационната служба на ЕК. Програмата е част от стратегията „Следващо поколение ЕС“ в рамките на Фонда за възстановяване на ЕС от коронавируса.

"Тази криза с коронавируса ни накара да разберем, че капацитетът ни трябва да бъде изведен на различно ниво. Нуждаем се от повече Европа в областта на общественото здравеопазване“, заяви еврокомисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду, цитирана от Франс прес. По думите на Кириакиду новата програма EU4Health ще бъде „смяна на играта, истинска промяна на парадигмата в това как ЕС се справя в здравеопазването и ясен сигнал, че здравето на нашите граждани е повече от всякога приоритет за нас".

Предвижда се Програмата EU4Health да работи от 2021 до 2027 година и да подпомогне възстановяването на здравния сектор на ЕС след като COVID-19 пандемията отмине.

Според анализатори новата финансова рамка е значителен скок в посока на европейската интеграция, тъй като към момента здравеопазването е изцяло национална отговорност на отделните държави членки на евросъюза, а в 7-годишния европейски бюджет за здравеопазване бяха заложени едва 413 млн. евро.

"По време на кризата имаше пропаст между това, което гражданите очакваха от ЕС, и това, което всъщност бихме могли да направим", заяви още еврокомисар Кириакиду. Според нея целта е да се инвестира в превенция, подготвеност за кризи и създаване по постоянен запас от лекарства, медицински стоки и оборудване.

Програмата ще бъде насочена и към укрепване на двете агенции на ЕС - Европейския център за превенция и контрол на заболяванията - ECDC и Европейската агенция по лекарствата.

ЕК се надява през програмата да бъде засилено производството на лекарства в рамките на Европа, тъй като пандемията показа, че ЕС е силно зависим от Китай и Индия при вноса на субстанции за лекарства, както и на медицински стоки и оборудване.

Вземайки повод от изявлението на комисар Кириакиду, Агенция Ройтерс припомня, че ЕК е заявила желание да предложи стимули за фармацевтичните компании да разработват и произвеждат ваксини в Европа и да преместят производствените мощности за лекарства и субстанциите за тях. Еврокомисар Кириакиду е отказала коментар по темата, но е пояснила, че въпросът за стимулите ще бъде включен в рамките на предложенията за фармацевтична стратегия на ЕС, която предстои да бъде разгледана в края на годината. Ройтерс отбелязва още че в проектодоклад Европейският парламент призовава да бъдат създадени едно или повече „европейски нестопански фармацевтични предприятия“ за производство на приоритетни лекарства.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   KfuA

Още от Новини