burevestnik.bg - Мобилна версия


ЕС осигурява спешно финансиране на терапията с кръвна плазма при пациенти с COVID-19

Изгражда се обща база данни за споделяне на резултати от лечението, провеждано в европейски болници

ЕС осигурява спешно финансиране на терапията с кръвна плазма при пациенти с COVID-19

Eвропейският съюз ще ускори финансирането на лечение с реконвалесцентна кръвна плазма на пациенти с COVID-19, съобщи Агенция Ройтерс. Европейската комисия ще покани националните служби по кръводаряване и кръвопреливане да кандидатстват за спешно финансиране до 10 юли, като целта е да се осигурят средства за по-бързото събиране на реконвалесцентна плазма, уточнява агенцията.

Средствата ще могат да бъдат използвани за закупуване на оборудване за събиране, съхраняване и тестване на плазма от пациенти, преболедували инфекцията и излекувани успешно. Парите ще бъдат осигурени от Инструмента за спешна помощ (ESI) на ЕС още през тази година, като ще бъдат избегнати дългите процедури на одобрение, които са причина за значително отлагане на усвояването им.

Обикновено проектите за финансиране от ЕС се планират години предварително, в този случай обаче европейските институции очевидно искат възможно най-бързото одобрение и оползотворяване на финансовия ресурс, коментира Ройтерс.

Досега наличните 2,7 млрд. евро в ESI са били използвани само за решаване на изключително чувствителни проблеми, като например закупуване на защитни маски за лице в пика на пандемията в Европа и предварително закупуване на потенциални ваксини срещу COVID-19.

В момента в много страни се провеждат изследвания за възможното използване на реконвалесцентна плазма като средство за предотвратяване на инфекцията при уязвими хора по механизма на увеличаване на имунната им защита. Според специалистите такава възможност би била много ценна, особено докато се намери ваксина срещу COVID-19. Вече има примери за инвестиране на евросредства в изследвания на реконвалесцентна плазма, но деблокирането на спешно финансиране за тази цел със сигурност е най-решителният ход досега, подчертава агеницята.

В момента ЕС финансира проект за разработване на плазмена терапия срещу COVID-19 и същевременно изгражда база данни за споделяне на резултати от лечения, прилагани в европейските болници. Евросъюзът работи и за намаляване на дългогодишната си зависимост от вноса на плазма от САЩ, която се използва за производството на критично необходими лекарства за заболявания, различни от COVID-19 – например имуноглобулини и продукти за контрол на кръвосъсирването, допълва Ройтерс.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wcBJ

Още от Новини