burevestnik.bg - Мобилна версия


Едва 11 медици в новото Народно събрание

Едва 11 медици в новото Народно събрание

Днес новото 45-то Народно събрание провежда първото си заседание. Председател на заседанието по традиция е най-възрастния му член, като в този случай това е представителката на „Има такъв народ“ Мика Зайкова.

240-те новоизбрани депутати се събраха сутринта в парламента и заседанието започна в 9 ч.

Голяма част от народните представители, особено в редиците на ГЕРБ, БСП и ДПС, не влизат за първи път в сградата като депутати.

Лекарите сред тях обаче изненадващо са много по-малко, отколкото в предишните състави на парламента. Едва 11 са те в новото 45-то Народно събрание.

В парламентарната група на ГЕРБ-СДС, според списъка на ЦИК, са проф. Костадин Ангелов, д-р Даниела Дариткова, доц. Лъчезар Иванов, д-р Александър Александров, проф. Григор Горчев и съдовият хирург д-р Димитър Рунков. От тях д-р Дариткова, доц. Иванов и д-р Александров са били членове на парламента досега.

Депутати от „Има такъв народ“ са биологът проф. Андрей Чорбанов и доц. Силви Кирилов – очаквано, и двамата влизат в Народното събрание като депутати за пръв път. От групата на БСП единствен лекар е проф. Георги Михайлов, дългогодишен член на парламентарната група на „червените“.

В ДПС лекарите са д-р Хасан Адемов и д-р Джевдет Чакъров – и двамата познати отдавна на изкушените от политиката.

Сред депутатите от „Демократична България“ е пулмологът д-р Александър Симидчиев, а в групата на „Изправи се! Мутри вън!“ няма медици.

Припомняме, че в предишното Народно събрание лекарите бяха 20.

В 44-я парламент в групата на ГЕРБ освен д-р Дариткова и доц. Иванов бяха още д-р Александър Александров, д-р Венка Стоянова, д-р Емил Тончев, д-р Красимир Събев, д-р Румен Генов, д-р Христо Грудев, д-р Юлиян Папашимов.

В БСП освен проф. Георги Михайлов бяха още доц. Георги Йорданов, д-р Анелия Клисаров, която напусна парламента, защото беше избрана за общински съветник във Варна, д-р Валентина Найденова, д-р Десислав Тасков, д-р Илиян Тимчев, д-р Иван Ибришимов.

В ДПС бяха д-р Хасан Адемов и д-р Джевдет Чакъров, но и д-р Нигяр Джафер, а от Обединени патриоти депутат беше д-р Калин Поповски.

При тези обстоятелства бъдещата парламентарна здравна комисия се оказва в любопитната ситуация специалистите, познаващи медицината, да са малцинство, при това във време на безпрецедентна здравна криза – както у нас, така и в света.

Дали обаче това Народно събрание ще просъществува достатъчно дълго, за да реализира някакви законови промени в сектора, остава под въпрос.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zahR

User Avatar Гост 16.04.2021 18:14:56

Сашко Симида се намърда депутат, а сега се напъва да оглави нов щаб или да стане министър. Нека журналистите да попитат неговите колеги-истинските пулмолози, какво мислят за него.

User Avatar Гост 16.04.2021 00:32:57

Чорбанчето не е лекар, но му се иска да е. А Сашко Симида го знам от 25 години и винаги се е изживявал като умен и красив като всичките т нар градски десни, бих добавил нарциси.

User Avatar Гост 15.04.2021 22:04:37

Тъкмо по-малко лобисти на бялата и фарма мафии.

User Avatar Знаещ 15.04.2021 18:10:17

А проф. Михайлив от БСП ще се държи кат удавник за сламка в този парламент за имунитетчето, нали е в досъдебно и май се е запътил към бай Ставри?

User Avatar Госг 15.04.2021 17:53:32

Ботокса какъв лекар е-лизач

User Avatar Всъщност 15.04.2021 14:07:12

са 9, Лъчо защо го броите?

User Avatar Гост 15.04.2021 20:10:24

Щото е Мозък

Още от Новини