Над 50% от българските лекари са на възраст над 55 години, а една трета са над 60. Тези данни обявиха от Българския лекарски съюз по време на симпозиум на Централно- и Източноевропейските лекарски камари.
Едва 5% от нашите медици нямат навършени 30 години, а тези, които са между 31 и 45-годишни, са една четвърт от общия брой.
Основната причина за застаряването на лекарите е продължаващата миграция към Западна Европа, отбеляза председателят на лекарския съюз д-р Венцислав Грозев. Великобритания, Германия и Франция продължават да са държавите, които обират кадрите ни, стана ясно още от данните.
По думите на д-р Грозев, тенденцията за последните три години е страната ни да напускат между 350 и 400 медици годишно, като това е приблизително 90% от новозавършилите лекари.
„Възможен е крах на цялата система“, категоричен бе д-р Грозев, който изтъкна, че цели региони у нас са останали без лекари. Пример за това са немалко села в Северозападна България и Родопите, посочи той. Силно обезпокоително е, че сериозно намалява броят на анестезиолозите, детските хирурзи, неонатолозите, педиатрите, подчерта председателят на БЛС.
Според лекарския съюз липсата на интерес към някои специалности също е голям проблем пред системата, като причината е финансовото им подценяване при заплащане на дейността от НЗОК. Пример в това отношение са вирусологията, педиатрията, вътрешни болести, клинична хематология и др.
Според лекарския съюз всяко лимитиране на заплащането от страна на касата към лечебните заведения се отразява също и на пациентите, защото се увеличава процентът на доплащане от тяхна страна.
Страната ни е с изключително нисък процент от БВП, отделян за здравеопазване, припомниха още от БЛС, изтъквайки, че той е едва 4%. От там посочиха още, че от бюджета на НЗОК се заделят около 3,4 млрд. лв., като също толкова е и сумата, която пациентите доплащат за здраве.
Коментари по темата