burevestnik.bg - Мобилна версия


Едва четири трансплантации на органи са извършени у нас от началото на годината

Виновни са извънредното положение, натовареността на клиниките за интензивно лечение и преструктурирането на хирургичните звена, става ясно от думите на Кирил Ананиев

Едва четири трансплантации на органи са извършени у нас от началото на годината

По данни на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ от началото на годината до момента са извършени три органни трансплантации от трупен донор и една от жив донор. Всички те са извършени още преди началото на извънредното положение у нас. Това става ясно от отговор на досегашния здравния министър Кирил Ананиев на въпрос на депутатите от БСП Георги Гьоков и Антон Кутев.

„Броят на донорите през първото шестмесечие на текущата година в България значително намалява в сравнение с предходни години. Това основно се дължи на по-голямата натовареност на клиниките за реанимация и интензивно лечение, на преструктурирането на хирургичните звена в болниците, където временно бе прекратено извършването на трансплантации, както и пренасочване на здравни ресурси съобразно текущите и планирани потребности от медицинска помощ“, отбелязва Ананиев в отговора си.

По време на обявеното извънредно положение (от 13 март до 13 май 2020 г.) трансплантацията на органи бе преустановена със заповед на министъра. В този период в ИАМН са регистрирани два трупни донора в мозъчна смърт, чиито органи са били предоставени на европейски клиники чрез платформата за обмен на органи FOEDUS, информира Ананиев. След отмяната на извънредното положение в ИАМН са регистрирани четири потенциални трупни донори, които не са реализирани поради отказ на близките или медицински контраиндикации.

„Пандемията неминуемо има отражение в процесите на донорството и трансплантациите в европейски и световен мащаб. Броят на донорите е значително снижен в европейските страни в условията на епидемичната обстановка“, отбелязва още министърът в отговора си.

Той припомня за проведената през април онлайн среща на европейските компетентни органи по трансплантация, на която са засегнати въпроси за общата пандемична обстановка в Европа, отражението ѝ върху процесите на донорството и трансплантациите и подготовка на планове за действие за трансплантационните и донорски програми в условията на COVID-19. На срещата е изнесена информация, че в някои европейски държави като Франция и България трансплантационната дейност е била преустановена, а в други като Испания донорството и трансплантациите са продължили да се осъществяват.

Броят на донорите в Испания, която е първенец по трансплантации в Европа, по време на пика на разпространение на коронавирус е намалял значително – от 7,2 на ден до 1,2 на ден, а броят на трансплантациите – от 16 на ден до 1,2 на ден, информира още Ананиев.

По искане на двамата депутати от БСП Здравното ведомство дава и данни за извършените органни трансплантации в ЕС за 2017 г. и 2018 г., като уточнява, че данните за 2019 г. все още не са публикувани.

От тях става ясно, че общият брой трансплантации в ЕС през 2017 г. възлиза на 34 024, като водеща през тази година е Испания с 47,0 трупни донора на милион население. През същата година в България броят на трупните донори е 6,1 на милион население.

За 2018 г. пък в целия Евросъюз са извършени 34 221 органни трансплантации. Испания отново е водеща в ЕС по брой трупни донори на милион население с 48,3. За сравнение, в България броят е 2,3 на милион население.

Положението с тъканно-клетъчните трансплантации у нас, които не бяха забранени по време на извънредното положение, изглежда далеч по-добре. От началото на годината досега са извършени 447 такива интервенции. Само в периода на извънредното положение – от 13 март до 13 май – са извършени 102 тъканно-клетъчни трансплантации. А от 13 май до момента – 152, сочат още данните, представени от Ананиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Saux

Още от Новини