Активната позиция на пациентските организации, които са безпристрастни, които са равноодалечени както от политическите партии, така и от бизнес интереси, е гарант за една добра реакция в системата на здравеопазване и коректив на всички, които имат претенция да правят политика в здравеопазването. Това каза председателят на парламентарната здравна комисия д-р Даниела Дариткова в приветствието си по време на откриването на VII-я Национален конгрес на пациентските организации.
„Поздравявам ви с усилията и успехите да се утвърдите във времето и да станете единствената националнопредставителна пациентска организация, отговаряща на законодателните изисквания. Искам да подчертая, че е много важно в медийното пространство да се чуват представители на такива отговорни пациентски организации, а не на организации, които не са успели във времето да защитят своята представителност. Това ще бъде полезно както за вас, така и за обществото, защото трябва да се чуват коректните изказвания“, допълни още д-р Дариткова, обръщайки се към Националната пациентска организация.
Тя беше участник и в първия панел на конференцията, посветен на здравноосигурителния модел в България.
Трябва да търсим решения, които да гарантират здравна сигурност на българския пациент. Тези решения в момента са обект на сериозно преизчисление, проверка и дискусии. Искрено вярвам, че в резултат на тази работа и максимален обществен консенсус наистина ще се получи модел, който от една страна да гарантира правата на българските пациенти, равен достъп до видовете медицинска помощ на всички пациенти, с всички заболявания, и в същото време ще гарантира сигурност на медицинските специалисти“, каза д-р Дариткова.
Представителят на Европейската комисия Филип Домански поздрави конференцията във видееобращение и отново припомни препоръките на ЕК към българското здравеопзаване.
Преминаване от болнична към извънболнична помощ, подобряване на достъпа до здравеопазване, подобряване ефективността на здравеопазването и намялаване на плащанията от джоба на пациента са сред целите, към които системата трябва да се стреми. Сред сериозните проблеми Домански отбеляза и сериозното текучество на служители в сферата на здравеопазването.
„В България броят на лекарите приближава средните стойности за ЕС, но в някои специалности има сериозно текучество на специалисти. Друг голям проблем е застаряването на лекарите. На второ място има сериозно текучество сред медицинските сестри, а броят им е два пъти по-малък в сравнение с ЕС. Според изчисленията ще ви трябват 30 000 медицински сестри повече, за да стигнете средните стойности за Европейския съюз“, каза Домански.
Коментари по темата
Преди 1-2 години писах на този същия Домански на имейла му от LinkedIn по идиотщините в българското здравеопазване в желанието си да получават информация различна от тази на българските лъжци в МЗ . Ресорната му функция е именно по въпросите на здравеопазването в ЕС. Беше ми отговорено формално и незаинтересувано. После видях в биографията му ,че е заемал чиновническа длъжност в полското здравно министерство. Все едно да пишеш на Пенков и да очакваш реакция различнA от тазI на умрЕла жаба.....
Ама вЕрно ли. И що така. При тия добри условия, високи заплати и леко образование. И да не забравяме никакво желание за емиграция на младите специалисти. Да се чудиш защо лекарите и сестрите застаряват.
Kak са безпристрастни пациентските организации? Едни и същи нахалници като Хасърджиев, Таушанов , Георгиева, Димитров в продължение на години монополизират и осребрявят позицията си основно чрез фармацефтичните корпорации. Със закон да се въведе мандатност при пациентските организации. Те влияят страшно много на здравната система и не може да безконтролни? Много е велик Хасърджиев, два мандата по три години и да ходи да си изкарва хляба по друг начин.
Сакън, момчето известно като Евгени Минчев в здравното дело не може да работи като лекар , само на сянка рентиер може да го дава
Всички хора застаряват, не само лекарите.
Да ама лекарите са ценни и нужни,а пролетарските плебеи са ненужен боклук.
Хайде,хайде по-полека. И ти имаш някой скъп за тебе човек,който не е лекар.
Ако махнем работещите пенсионери - сестри и лекари..ще се притесните сериозно!
Някак се лукса на интериора не се връзва с текущото състояние на "първия панел на конференцията"!
Каква хубава сбирка е била само! За кой ли път се сбира кой ли не на раздумка и отново фокусиране върху констатации, статистики,стари претоплени манджи.Решения,конкретни предложения?! -Има време,нямаме бърза работа!Да си я карме сега по старому,обаче следващия път! Само гледайте!
Интересно как e английския превод на текучество, защото в страната на Шекспир няма подобни комунистически термини от социалистическата социология и икономика. A намаляване на плащанията от джоба на българския пациент ще има тогава и само тогава, когато здравните му вноски достигнат тези на германците тоест 20 пъти повече. Дотогава ще плащат кеш и още как.
Джесика Рийд - регионален директор за Майчино и детско здравеопазване и родилна помощ за Лондон, пък посочи, че една акушерка във Великобритания получава около 24 000 паунда на година. И въпреки това криза с медицинските специалисти продължава да има. Тя също подчерта, че доверието между лекар и пациент е много важно.