burevestnik.bg - Мобилна версия


Един процент от населението в света е засегнато от шизофрения

УМБАЛ "Александровска“ с антистигма инициатива „Въпреки болестта“

Един процент от населението в света е засегнато от шизофрения. Болестта представлява сериозно психично заболяване, при което страдат емоциите, волята и мисленето. Това напомнят от УМБАЛ "Александровска“ по повод Световния ден за борба с шизофренията, който се отбелязва днес.

Заболяването се определя за социално значимо, тъй като започва в ранна възраст, засяга когнитивно-познавателните функции и води до сериозни нарушения в социалната реализация на индивида. Най-често началото на заболяването се открива на възраст между 18 и 35 години, като  засяга по-често жените. По повод световния ден за борба с шизофренията лечебното заведение започва антистигма инициатива „Въпреки болестта“. Тя включва лични истории на пациенти с цел да се покаже, че въпреки заболяването, не е задължително те да се оттеглят от света и да изгубят работата и социалните си контакти.

В психиатричната клиника на „Александровска“ болница се прилагат най-съвременните форми на лечение и грижи за хората с психични заболявания, посочват от лечебното заведение.

През изминалата година през нея са преминали около 1200 пациенти, като 40% от тях са с диагноза шизофрения. Повечето са на възраст до 30 години. През този период в Дневния стационар на лечебното заведение са преминали 333 пациенти с диагноза шизофрения, които са участвали в психообучителните и рехабилитационни програми като групови обучения за шизофрения, болест и семейство, социален клуб, музикотерапия, английски език и театрално ателие. В рехабилитационните програми участват трима доброволци, които водят английски език, театрално ателие и йога. Сутрешната програма на Дневния стационар започва с йога.

В клиниката са въведени успешно релаксиращи и занимателни програми, включително за болни извън отделенията в условията на дневен стационар. По желание болните играят шах и домино, редят пъзели, решават листовки, общуват помежду си.

Арттерапията, музикотерапията и спорта развиват интелекта и кондицията, повишават концентрацията, стимулират творческото мислене, невербалната комуникация и др. Този вид образователни програми нямат терапевтична цел. С тях обаче се изграждат социални и комуникативни умения, които да улеснят процеса на ресоциализация на пациентите и да стимулират желанието им за самостоятелен живот в естествена среда, допълват от болницата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   t4*Z

User Avatar Томас Сас 11.03.2018 15:22:25

Психиатрията е най-разрушителната сила, която е оказала влияние върху обществото през последните петдесет години. Това не е наука. Това е политика и икономика. Именно това е психиатрията: политика и икономика. Контрол на поведението, но не е наука, не е медицина. Докато моралните измерения на психиатричните теории и терапии остават скрити и неясни, научната им стойност остава, вследствие на това твърде ограничена. Психиатрията е насилие маскирано като грижа. "Аз не отричам съществуването на мозъчни заболявания. Напротив, моето мнение е, че ако психическото заболяване е мозъчно разстройство, трябва да го наречем мозъчно заболяване и да се отнасяме към него като към заболяване на мозъка, вместо да го наричаме "психично заболяване" и да го третираме като такова. Няма човешко поведение, което съвременният психиатър да не може по свое усмотрение да определи като аномалия или "болест" Психичната болест е мит, чиято цел е да прикрие и, следователно, да направи по-приятно горчивото хапче на моралните конфликти в човешките отношения. "Съвременната психиатрия дехуманизира човека, отричайки самото съществуване и дори простата възможност за личната отговорност на личността като морално действащ субект... мандатът на психиатъра е именно да прикрива и дори да отрича етичните дилеми на съществуването, представяйки ги под формата на медикаментозни и технически проблеми, които са податливи на съответни професионални решения". "Да се твърди, че една социална институция страда от определени "злоупотреби", означава да има някакви други желателни или добри употреби ... Моята теза е съвсем различна: не може да има злоупотреби с институционалната психиатрия, защото институционалната психиатрия е сама по себе си злоупотреба. " Институционално психиатрията е продължение на Инквизицията. Всичко, което се е променило - речникът и социалният стил. Речникът е в съответствие с очакванията на интелектуалеца на нашето време: псевдомедицински жаргон пародиращ научните понятия. Социалният стил е в съответствие с политическите очаквания на нашето време: Това е псевдо-либерално движение, което имитира идеалите за свобода и рационалност ".

Още от Новини