Създаването на общ пазар за лекарства между България и Румъния е шанс и за подобряването на достъпа на българския пациент до нови терапии. Това коментира пред Zdraver.net д-р Станимир Хасърджиев по повод новината за финализирането на преговорите ни със северната ни съседка за единния пазар на медикаменти.
Той изтъкна, че за съжаление държави като България, Румъния, Полша и други, чакат с години от момента на европейската регистрация на нов медикамент до появата му на техните пазари. Много от новите молекули, които компаниите регистрират в Европа изобщо не стигат до България, изтъкна Хасърджиев. По думите му дори и когато новото лекарство се появи на родния пазар, много често държавата не разполага с нужния ресурс, за да може да закупи нужните за българските пациенти количества.
Друг проблем, свързан с достъпа до нови терапии са високите цени на медикаментите, определени от системата за рефериране в Европейския съюз. Съвсем нормално е, че по-бедните държави като България на практика изнемогват и не могат да си позволят тези лекарства zа гражданите си. Дори една страна да се пребори за по-ниски цени, има риск от износ на медикамента в страна, където той ще е по-скъп. Поради тези причини никоя от големите фармацевтични компании няма да рискува сериозния си бизнес, например в Германия, заради малка България, коментира председателя на Нaционалната пациентска организация. Именно това според него е причината държавите да търсят други механизми за справяне с проблема. Той е убеден, че разширяването на пазара, както ще стане в случая с България и Румъния, ще улесни значително преговорите с фармацевтичната индустрия. „За мен това решение е хубаво, макар и да е временно. То е ясен знак към Европа, че действащата ценова система за лекарства не работи“, отбеляза Хасърджиев. Според него Европа трябва да намери нов механизъм за ценообразуване. Тя трябва да направи така, че да позволи на по-бедните държави да могат да плащат по-малко, но и да гарантира, че по-ниската цена от страни като България и Румъния, няма да подбие пазара на по-големите, като Германия, от които на практика индустрията възвръща инвестициите си, посочи той.
Коментари по темата