burevestnik.bg - Мобилна версия


Единодушно и в парламента: Фелдшерите трябва да имат своя организация

Единодушно и в парламента: Фелдшерите трябва да имат своя организация

Без дебати и с пълно единодушие парламентът прие на първо четене изменението в Закона за съсловните организации, с което се създава професионално-съсловна организация на фелдшерите и техните приемници – лекарските асистенти.

„Самостоятелната съсловна организация на лекарските асистенти и фелдшерите ще им даде възможност за подобряване на регулацията и самоконтрола, ще обезпечи воденето на самостоятелен регистър и осигуряване на продължаващо обучение“, каза при представянето на законопроекта депутатът от ПП-ДБ доц. Васил Пандов.

Припомняме, че законопроектът беше приет единодушно и в парламентарната здравна комисия, въпреки че срещу него възразиха от Българският фармацевтичен съюз и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

„През последните години с изменения в Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на зъботехниците и на помощник-фармацевтите бяха създадени две нови съсловни организации – на помощник-фармацевтите и Българска асоциация на зъботехниците. Въпреки отделянето им от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи в продължение на няколко години до момента остават дискусионни въпросите за разширяването на правомощията на посочените съсловни организации. Същевременно нямаме данни за конкретни показатели за подобрение на здравните грижи, предоставени от посочените медицински специалисти. Същевременно създаването на районни съсловни организации породи известно напрежение между отделните медицински специалисти“, каза пред комисията председателят на БФС Димитър Маринов.

По думите му създаването на самостоятелна съсловна организация с около 1500 човека членска маса крие риск регионалните структури да не успеят да попълнят с необходимия брой лица органите си на управление.

Според председателя на БАПЗГ Милка Василева съгласно Устава на организацията фелдшерите и лекарските асистенти, които досега бяха част от нея, са представени на квотен принцип във всички регионални и национални ръководства. „Това означава, че те имат възможност, по начин, по който за тях е удобен, да въздействат както върху управлението, така и върху цялостната дейност на Асоциацията. И, разбира се, има създаден Консултативен съвет на фелдшерите и лекарските асистенти, в който участват чрез разработване на нашите нормативни документи“, каза тя.

Василева допълни, че с приемането на закона тепърва трябва да бъде изготвен нов Национален електронен професионален регистър, а такъв вече съществува в БАПЗГ и благодарение на това, че е имплементиран в НЗИС, фелдшерите и лекарските асистенти вече имат право да изписват електронни рецепти.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wAdM

User Avatar Gancho Ganchev 19.04.2024 11:02:36

Трябва да има отделна съсловие организация която наистина да представлява това съсловие а не да са част от масата на всички медицински специалисти където те са подтиснати от останалите по-многобройно представени групи. Само собствена съсловие организация ще осигури адекватно обучение и ще защити интересите на фелдшерите и лекарските асистенти.

Още от Новини