burevestnik.bg - Мобилна версия


Единствена в жълто и с относително ниска смъртност - каква е тайната на област Кърджали?

Близо 50 на сто от жителите на областта са ваксинирани

Единствена в жълто и с относително ниска смъртност - каква е тайната на област Кърджали?

Два месеца след началото на поредната COVID вълна у нас, област Кърджали остава най-слабо засегната от заболяването. Докато към 24 октомври 18 области в страната са в тъмночервената зона, със заболеваемост над 500 на 100 000 души население, а някои от тях – дори с над 1000 на 100 000, Кърджали остава в жълто и показателят за разпространение на заболяването дори не достига 200. Областта е и втора по ниска смъртност: ако средният за страната показател е 20,5 на 100 000 души население, то в областта той е 9,95. Единствената област с по-ниска смъртност е Перник, където тя е 6,64.

„Специфичната характеристика на региона – здравно-демографската ситуация, социалната среда, битовите и културални особености и нагласи сред местното население са сред причините Кърджалийска област да е с едно относително ниско ниво на заболеваемост и смъртност от COVID“. Така обясни данните пред Zdrave.net изпълнителният директор на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ проф. Тодор Черкезов.

По думите му областта не е гъсто населена, отделните населени места, села и махали са пръснати на големи разстояния едно от друго и няма условия за социални контакти и струпване на хора, с изключение в областния град. Освен това населението е предимно възрастно и е възпитано в по-консервативен дух – хората спазват наложените мерки и указания на здравните власти.

„От друга страна, още в началото на пандемията се изгради един продуктивен стил на сътрудничество и добра колаборация между всички институции в областта и консенсус при прилагане на необходимите локални противоепидемични мерки и осъществяване на контрола по спазването им“, каза още проф. Черкезов.

Според него обаче най-важно значение за по-благоприятната епидемиологична обстановка имат сравнително добрите резултати от ваксинационния процес.

„До момента в областта са направени повече от 65 000 ваксини, което означава, че около 50% от реалното население е ваксинирано. Направени са в последните дни 146 бустерни дози, което се равнява на повече от половината такива дози, направени за същия период в най-големите български градове. Тенденцията към ваксиниране нараства след последната заповед на Министерството на здравеопазването“, допълни той.

Какво още каза изпълнителният директор на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали, четете по-късно в интервюто с него.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   femh

Още от Новини