Представителните работодателски организации отхвърлиха проекта на Закона за хората с увреждания, който днес беше разглеждан на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, съобщи БНР.
Критики към проектозакона изказа вицепремиерът Валери Симеонов, от КТ „Подкрепа“ също обявиха своите резерви. Единствено от КНСБ подкрепят предложените текстове, които утре влизат за одобрение в правителството.
Вицепремиерът Валери Симеонов обобщи законопроекта като противоречив: „По общо убеждение има сериозни пропуски. Законът е правен под натиск, с излишно, ненужно напрежение“, коментира той.
Според Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал пък законът се внася в парламента под безпрецедентен натиск. По думите му, той „ще реши някои проблеми, свързани с нечий рейтинг или със спиране на протести“, но няма да реши проблемите на хората с увреждания.
Димитър Бранков от Стопанската камара обясни, че квотите за наемане на хора с увреждания и санкциите не насърчават бизнеса. „Така наречената „компенсационна такса“ е практически уреждане на данък в пълно противоречие с управленската програма на правителството, с обещанията, които са давани преди изборите, разбира се. Неясно е защо точно използваме термина „такса“. Таксата противоречи и на Закона за държавните такси. Нито се предоставя услуга, нито се извършва някаква дейност. Всичкото това са въпросителни, на които не виждаме отговор нито в мотивите, нито в оценката на въздействие“, коментира той.
Според омбудсмана Мая Манолова пък квотите и наказанията имат алтернатива, когато работодателите имат възможност да ползват услуги, предоставяни от хора с увреждания или продукти от предприятия, в които са ангажирани хора с увреждания.
Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“ на свой ред открои проблема с достъпността. „И към момента инвеститорите имат възможност да пуснат в експлоатация сграда, която не отговаря на заложения проект“, посочи тя.
Въвеждането на квотите и според президента на КТ „Подкрепа“ няма да реши проблема. Димитър Манолов каза: „Твърде много са хората, които ще предпочетат 30% от минималната работна заплата и да си спестят това главоболие“.
Единствено от КНСБ подкрепят законопроекта. Според Ася Гонева от синдиката това е „крачка в правилната посока“.
Проектът на Закон беше внесен от социалния министър Бисер Петков. В него се регламентира основно искане на протестиращите майки на деца с увреждания – индивидуалната оценка, която ще е с по-голяма тежест. От януари интеграционните добавки трябва да се заменят с месечни помощи, обвързани с линията на бедност и диференцирани според степента на увреждане.
Коментари по темата