burevestnik.bg - Мобилна версия


Експерти: Поради климатичните промени огнища на заболявания като маймунска шарка ще стават все по-чести

По данни на СЗО досега има над 550 потвърдени случая на маймунска шарка в 30 държави

Експерти: Поради климатичните промени огнища на заболявания като маймунска шарка ще стават все по-чести

Огнища на ендемични заболявания като маймунска шарка и треска Ласа ще стават все по-чести и все по-устойчиви. За това предупреди на брифинг директорът на Отдела за спешни ситуации на СЗО д-р Майк Райън, цитиран от световните агенции.

„Тъй като изменението на климата допринася за бърза промяна в метеорологични условия и сериозните засушавания, животните и хората променят поведението си, това е валидно особено за търсенето на храна. В резултат на това болестите, които обикновено циркулират при животните, все повече прескачат и при хората“, каза той.

По думите му, за съжаление са налице фактори, които благоприятстват появата на инфекции и разпространението им извън типичните за тях места и региони.

„Сред здравните експерти има известна загриженост, че маймунската шарка и други инфекциозни болести могат да бъдат предадени на животни и чрез човешки медицински отпадъци, тъй като случаите на нарастване на вируса извън Африка вече не са малко“, каза Уилям Кареш, президент на работната група на Световната организация за опазване здравето на животните в дивата природа. По думите му, учените все още не са наясно за причините, поради които се е появила маймунската шарка, нито за факторите, които допринасят за нейното разпространение, особено като се има предвид, че те не са свързани с пътуване до Африка.

Тъй като вирусът циркулира извън Африка, има възможност за повторно разпространение в животинските популации, което потенциално може да направи вируса ендемичен и в страни извън този континент, смята той.

„Както видяхме при COVID-19, има нещо, на което трябва да се обърне особено внимание, и това са медицинските отпадъци от продукти за еднократна употреба. Много сме загрижени от това, че гризачите ще ги събират“, каза Уилям Кареш.

„Такъв пример е малка местна клиника в селски район, която изхвърля отпадъците си на открито, докато не бъдат изхвърлени според правилата в края на седмицата“, добави той. По думите му, вирусът е открит при лабораторни маймуни през 1958 г. и оттогава различни животински видове, включително катерици и плъхове, са идентифицирани като чувствителни към него. „Смята се, че е прескочил при хората от животните, но кои видове са замесени в предаването, остава неясно“, подчерта Уилям Кареш.

По данни на СЗО досега има над 550 потвърдени случая на маймунска шарка в 30 държави. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   vM#W

User Avatar Поради климатичните промени 03.06.2022 11:32:24

НЕ Поради климатичните промени А ПОРАДИ ПЕДЕРАСТИЯТА НА ЗАПАДА

User Avatar Гост 06.06.2022 00:34:18

Върви на изток, кой те спира?

Още от Новини