burevestnik.bg - Мобилна версия


Експерти: Топлото време ще намали силата на вируса, но не можем да разчитаме само на това

Експерти: Топлото време ще намали силата на вируса, но не можем да разчитаме само на това

Затоплянето на времето е фактор, който ще допринесе за намаляване силата на коронавируса. Не трябва обаче да разчитаме само на топлото време в борбата с инфекцията. Това заяви пред bTV водещият наш специалист по епидемиология и инфекциозни болести проф. Ива Христова, зам.-директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

„Повишението на температурите ще намали преживяемостта на вируса в пръските, с които се разпространява от болен човек към здрав – т.е. пръските при говор, кихане и кашляне, тъй като вируса е по-стабилен на по-хладно и по-влажно, съответно на по-топло и сухо време по-бързо, всъщност, ще изсъхнат пръските и той ще загуби жизнеността си.

Вирусът обаче попада в организма, ако сме докосвали заразени повърхности и след това пипнем очите, устата или носа си“, каза проф. Христова. По думите й това е причината да не разчитаме единствено на топлото време в борбата с инфекцията.

„Надеждите ни, че ще може да се стигне до нула брой случаи през лятото се изпаряват. Тук е въпросът глобално да може да се изкорени вируса, което ще бъде трудно, по-скоро невъзможно“, категорична бе тя.

Проф. Христова смяна, че все още бъдещето на тази коронавирусна инфекция е уравнение с много неизвестни. Важно е да се разбере и през какви мутации ще мине вирусът, какви мерки ще бъдат взети срещу него и как ще се изпълняват, какъв имунитет ще изградят хората. „Температурата навън е само част от уравнението“, каза специалистката. .

Подобно мнение изрази и друг водещ наш експерт – проф. Радостина Александрова от Института по микробиология към БАН.

„Може да очакваме, че топлото и влажно време ще ни помогне в борбата с коронавируса, но не бива да разчитаме само на него. Факт е, че в Иран и Австралия казват, че вируса се разпространява независимо от топлото и влажно време. Други пък напомнят, че в Индия може би точно заради горещото и влажно време заболеваемостта не е толкова голяма, колкото се е очаквало“, каза тя.

Проф. Александрова припомни, че епидемията SARS възниква в Китай през зимата на 2002 г. и приключва в топлите месеци на 2003 г. 10 години по-късно, в Саудитска Арабия при топло и сухо време избухва епидемията MERS, също коронавирусна инфекция, и до днес там се регистрират случаи на заразата сред хора, което също трябва да се вземе предвид.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   NpbU

User Avatar Xaxa 20.05.2020 23:22:13

И на есен с песен...

Още от Новини